Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tequilagold06's Rating My Rating
1
The Horse Whisperer 1998,  PG-13)
2
The Patriot 2000,  R)
3
The Passion of the Christ 2004,  R)
4
The Birdcage 1996,  R)
5
Full Metal Jacket 1987,  R)
6
Hidalgo 2004,  PG-13)
7
Rain Man 1988,  R)
8
The Shawshank Redemption 1994,  R)
9
Saving Private Ryan 1998,  R)
10
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
12
Are We There Yet? 2003,  PG)
13
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
14
A Walk to Remember 2002,  PG)
15
The Notebook 2004,  PG-13)
16
First Descent 2005,  PG-13)
17
Saw (short film) 2003,  Unrated)
18
Windtalkers 2002,  R)
19
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
20
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
21
Snow Dogs 2002,  PG)
22
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
23
Dreamcatcher 2003,  R)
24
Eight Below 2006,  PG)
25
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
26
A Few Good Men 1992,  R)
27
Field of Dreams 1989,  PG)
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
29
Black Hawk Down 2001,  R)
30
Brokeback Mountain 2005,  R)
31
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
32
National Treasure 2004,  PG)
33
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
34
Wild Wild West 1999,  PG-13)
35
The Descent 2005,  R)
36
Erin Brockovich 2000,  R)
37
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
38
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
39
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
40
Young Guns 1988,  R)
41
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) 1993,  R)
42
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
43
The Pacifier 2005,  PG)
44
Hamburger Hill 1987,  R)
45
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey 1988,  PG-13)
46
The Delta Force 1986,  R)
47
Iron Eagle 1985,  PG-13)
48
The Three Musketeers 1973,  PG)
49
Universal Soldier - The Return 1999,  R)
50
The Lion, the Witch, and the Wardrobe 1979,  Unrated)
51
The Exorcist 1973,  R)
52
Predator 1987,  R)
53
The Deer Hunter 1978,  R)
54
When a Stranger Calls 1979,  R)
55
Barnyard: The Original Party Animals 2006,  PG)
56
Steel Magnolias 1989,  PG)
57
Crocodile Dundee 1986,  PG-13)
58
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
59
Lethal Weapon 4 1998,  R)
60
Boogeyman 2005,  PG-13)
61
Mighty Joe Young 1998,  PG)
62
Payback 1999,  R)
63
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
64
Pitch Black 2000,  R)
65
Crocodile Dundee II 1988,  PG)
66
Bicentennial Man 1999,  PG)
67
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
68
Lethal Weapon 3 1992,  R)
69
The Bone Collector 1999,  R)
70
Walking Tall 2004,  PG-13)
71
Failure to Launch 2006,  PG-13)
72
The Fugitive 1993,  PG-13)
73
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
74
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
75
King Kong 1933,  Unrated)
76
Rush Hour 1998,  PG-13)
77
The Fifth Element 1997,  PG-13)
78
Cruel Intentions 1999,  R)
79
Gladiator 2000,  R)
80
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments