My Favorite Movies


  teom69's Rating My Rating
1
Bang Bang You're Dead 2002,  R)
2
Man on the Moon 1999,  R)
3
Not Another Teen Movie 2001,  R)
4
Private Parts 1997,  R)
5
Shrek 2001,  PG)
6
Crash 2005,  R)
7
The People Vs. Larry Flynt 1996,  R)
8
X-Men 2000,  PG-13)
9
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
Bloody hilarious! It's about time someone made a decent horror spoof!
10
Monsters, Inc. 2001,  G)
11
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
12
Saw 2004,  R)
13
Saw II 2005,  R)
Saw II
Hmm, a horror sequel? Don't bother is my normal reaction, but I was curious after how dark the 1st was. I'm glad I saw this as it was much darker, provided a great story and only had a few of the trademark bad sequel moments.
14
Labyrinth 1986,  PG)
15
The Dark Crystal 1982,  PG)
16
Scream 1996,  R)
17
Ginger Snaps 2000,  R)
18
A Dirty Shame 2004,  R)
19
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Classic! Years ahead of its time. People are still asking questions about this movie. "Could it be real?", "Explain it to me again!" etc.
20
Dirty Dancing 1987,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments