Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tenshimoon's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
THE best trilogy FOREVERRRRR!!!!1
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
THE best trilogy EVERRRRR!!!1
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
THE best trilogy EVARRRRR!!!!
4
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I FLIPPIN' LOVED IT.
5
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
I loved these prequels to the classics. The growth and prgression of Anakin's character was well-done. I personally think it did justice to the originals. Oh btw, Jar-jar was funny, NOT annoying!
6
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Not the best out of the prequels for me, but still was good enough for the originals and to be a fav of mine.
7
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
I found this to be the best out of the originals.
8
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
CLASSICS. GOTTA LOVE THEM.
9
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Again, pure classics.
10
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Ironically, I actually hated these movies when I was very little, until I started to pay attention and took a liking to them. My most fav out of the originals, and the one that first got me into them. Yes, it was the Ewoks that first caught my attention when I was like 5 or older lol.
11
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Awesomely funny, although you'd have to get the humour to think so. Best watched with a group of friends who like to have crazy fun. I simply loved it.
12
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
I love practically all disney movies, but this one is probably one of my most favs. Awesome music, animation, and story. Plus I felt I could relate to Belle from the time I first saw it in the theatres.
13
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
A classic of classics. One of my favs since early childhood.
14
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
My most fav of all the Audrey Hepburn movies. She is so vibrant, charming, and alive in her role in this film. Such a charming movie. Great music too.
15
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
I've only seen this recently and fell IN LOVE. AWESOME music, characters, and story. I think THE best out of all the movie versions of the book.
16
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
A simply charming love story. I ADORE this version of the Cinderella story and Drew Barrymore's performance in this film.
17
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
I've loved this ever since I was a kid. <3
18
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
Another childhood fav. Really touching. I also loved the musical score.
19
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Hilarious and touching all in one. The most loveable angsty teens you'll ever see lol.
20
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
I actually prefer this version over the disney one. VERY well done.
21
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
Another classic. I personally like this better than the new movie version, you just can't beat a classic. Charming songs too.
22
Josie and the Pussycats 2001,  PG-13)
Josie and the Pussycats
I found this to be hilarious. I love how it makes fun of subliminal messages in the media, and different corporate company logos that can be seen throughout the movie to add to the making fun of these subliminal messages. Plus good storyline, jokes, etc. Tara Reid is so charming and hilarious in ths film.
23
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
I think I read somewhere that it's based on a true story?? Anyways, one word--AWESOME. Thoughtful, inspiring, and most of all a major TEARJERKER. Girls(and some guys), DO NOT watch this without some cleanex tissue handy. I highly recommend this movie.
24
The Core 2003,  PG-13)
The Core
It may not be as well known as some other nature-disaster movies (i.e. Twister, Armaggeddon, The Day After Tomorrow), but still to me a really good one. Awesome performances by really good actors. Intense scenes, almost-believable plot (although if you have a good imagination it doesn't matter if it's believable or not), lots of action, and tearjerker scenes. Yes, I'm a sucker for the tear factor in movies lol.
25
Godspell 1973,  G)
Godspell
QUITE ODD. But for some reason it grew on me. Now I love it and have found some of the songs to have gotten stuck in my head from time to time. Probably one of the most random musicals I've ever seen, but that to me just adds to the charm. I think it's funny too.
26
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
OMG I almost wet myself laughing the first time I saw this. And yes I first saw it with a group of friends and acquaintances. AWESOME movie.
27
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Another hilarious movie, really awesome!
28
Over the Hedge 2006,  PG)
Over the Hedge
I loved this! I went with a friend to go see it on opening day, and fell in love with it...instantly one of my newest favs. It's so much more than just another animated comedy! While it IS very hilarious, it also has a great plot, great characters, action, and an awesome lesson about the importance of family. All ages would love this. A real riot, and I personally get a kick out of the character Hammy (the ADHD squirrel). So loveable! Aww heck it, just watch it if you haven't yet.
29
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
I personally think this is the better of the two. I found it to be funnier, and who can't resist that look on Puss-in-boots face when he does that sad orphaned look. But yeah, the story just gets better and it keeps that lesson about being accepted for who you are and not what you are. Definitely A .
30
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Simply a riot. I loved the unconventional fairy-tale storyline. And the fact that it teaches the moral that beauty is in the eye of the beholder, and you don't have to super-model thin to be beautiful and have your prince, is an A for every girl out there. Well done.
31
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Humour, action, romance, drama, it has them all. An all around great movie.
32
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
Awesome movie, I highly recommend it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments