My Favorite Movies


  1. templii
  2. Brian

The movies rated here are my particular favourites in no particular order from a selected list of stars,

  templii's Rating My Rating
1
The Natural 1984,  PG)
The Natural
This movie is in my personal top five. It perfectly illustrates how the dreams of youth can be confounded but how life goes on anyway.
2
Deliverance 1972,  R)
Deliverance
All time Reynolds classic, gripping action thriller - features the iconic Duelling Banjo's duet.
3
Sharky's Machine 1981,  R)
4
Gator 1976,  PG)
5
The Terminator 1984,  R)
6
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
7
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
8
Predator 1987,  R)
9
True Lies 1994,  R)
10
Total Recall 1990,  R)
11
Twins 1988,  PG)
12
Eraser 1996,  R)
13
Commando 1985,  R)
14
The Running Man 1987,  R)
15
Collateral Damage 2002,  R)
16
End of Days 1999,  R)
17
Conan the Barbarian 1982,  R)
18
Conan the Destroyer 1984,  PG)
19
Raw Deal 1986,  R)
20
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
21
Waterworld 1995,  PG-13)
22
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
23
The Bodyguard 1992,  R)
24
Field of Dreams 1989,  PG)
25
Rocky 1976,  PG)
26
Rocky II 1979,  PG)
27
Rocky III 1982,  PG)
28
Rocky IV 1985,  PG)
Rocky IV
Dolph Lundgren was the last credible opponent in this series
29
Demolition Man 1993,  R)
30
Cliffhanger 1993,  R)
31
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
32
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
33
Daylight 1996,  PG-13)
34
The Specialist 1994,  R)
35
Over the Top 1986,  PG)
36
Cobra 1986,  R)
37
Lock Up 1989,  R)
38
Nighthawks 1981,  R)
39
F.I.S.T. 1979,  R)
40
Pretty Woman 1990,  R)
41
Notting Hill 1999,  PG-13)
42
Erin Brockovich 2000,  R)
43
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
44
Flatliners 1990,  R)
45
Malone 1987,  R)
46
Blade Runner 1982,  R)
47
Ladyhawke 1985,  PG-13)
48
Blind Fury 1989,  R)
49
Wedlock (Deadlock) 1991,  R)
50
Hemoglobin 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments