Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Tempelton's Rating My Rating
1
Last Tango in Paris 1972,  NC-17)
2
Amarcord 2009,  R)
3
If.... 1968,  R)
4
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
5
The Third Man 1949,  Unrated)
6
Nashville 1975,  R)
7
Secrets & Lies 1996,  R)
8
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
9
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
10
Boogie Nights 1997,  R)
11
Magnolia 1999,  R)
12
Carnival of Souls 1962,  R)
13
Fascination 1979,  Unrated)
14
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
15
The Searchers 1956,  Unrated)
16
I Went Down 1997,  R)
17
The General 1998,  R)
18
3 Women 1977,  PG)
19
The Long Goodbye 1973,  R)
20
The Parallax View 1974,  R)
21
All the President's Men 1976,  PG)
22
Klute 1971,  R)
23
Rear Window 1954,  PG)
24
The Wicker Man 1974,  R)
25
Umberto D. 1952,  Unrated)
26
The Player 1992,  R)
27
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
28
Born on the Fourth of July 1989,  R)
29
Missing 1982,  PG)
30
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
31
Vertigo 1958,  PG)
32
The Lodger: A Story of the London Fog 1927,  Unrated)
33
Piccadilly 1929,  Unrated)
34
Paths of Glory 1957,  Unrated)
35
Singin' in the Rain 1952,  G)
36
Short Cuts 1993,  R)
37
From Here to Eternity 1953,  Unrated)
38
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
39
Melvin and Howard 1980,  R)
40
There Will Be Blood 2007,  R)
41
Seven (Se7en) 1995,  R)
42
Mean Streets 1973,  R)
43
Morvern Callar 2002,  R)
44
My Name Is Joe (Mein Name ist Joe) 1998,  R)
45
Saturday Night And Sunday Morning 1961,  Unrated)
46
Kes 1969,  PG)
47
The Haunting 1963,  G)
48
Eyes Wide Shut 1999,  R)
49
Zodiac 2007,  R)
50
Hearts and Minds 1974,  R)
51
The Fog of War - Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara 2003,  PG-13)
52
The Go-Between 1971,  PG)
53
Don't Look Now 1973,  R)
54
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
55
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
56
Jean De Florette 1986,  PG)
57
Thesis (Tesis) 1996,  R)
58
Pusher 1997,  Unrated)
59
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) 1998,  R)
60
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) 2002,  R)
61
Hĺl i mitt hjärta, Ett (A Hole In My Heart) 2004,  Unrated)
62
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
63
Hidden Agenda 1990,  R)
64
Once Upon a Time in America 1984,  R)
65
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
66
North by Northwest 1959,  Unrated)
67
All Or Nothing 2002,  R)
68
This Is England 2006,  Unrated)
69
Return of the Living Dead 3 1993,  R)
70
Day of the Dead 1985,  Unrated)
71
The Virgin Suicides 1999,  R)
72
The Godfather, Part II 1974,  R)
73
Guys and Dolls 1955,  Unrated)
74
Lust for Life 1956,  Unrated)
75
American Splendor 2003,  R)
76
Punch-Drunk Love 2002,  R)
77
Zabriskie Point 1970,  R)
78
Central Station (Central do Brasil) 1998,  R)
79
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
80
The Lady Vanishes 1938,  PG)
81
Withnail and I 1987,  R)
82
How To Get Ahead in Advertising 1989,  R)
83
Vanishing Point 1971,  R)
84
The Piano Teacher (La Pianiste) 2001,  R)
85
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) 1966,  Unrated)
86
Ed Wood 1994,  R)
87
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
88
On the Waterfront 1954,  Unrated)
89
Easy Rider 1969,  R)
90
JFK 1992,  R)
91
Shakespeare in Love 1998,  R)
92
The Innocents 1961,  Unrated)
93
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
94
Evil Dead 2 1987,  R)
95
The Jerk 1979,  R)
96
Manhattan 1979,  R)
97
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
98
Killer Nerd 2004,  Unrated)
99
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
100
Bread and Roses 2000,  R)
101
Murder on a Sunday Morning 2001,  Unrated)
102
Manufacturing Consent - Noam Chomsky and the Media 1993,  Unrated)
103
O.C. and Stiggs 1987,  R)
104
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
105
Pulp Fiction 1994,  R)
106
Alien 1979,  R)
107
The Big Lebowski 1998,  R)
108
L.A. Confidential 1997,  R)
109
Double Indemnity 1944,  Unrated)
110
Gentlemen Prefer Blondes 1953,  Unrated)
111
An American in Paris 1951,  G)
112
The House of Mirth 2000,  PG)
113
The Long Good Friday 1982,  R)
114
The Last King of Scotland 2006,  R)
115
101 Reykjavík 2001,  Unrated)
116
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
117
Apocalypse Now 1979,  R)
118
The King of Comedy 1983,  PG)
119
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
120
Kung Fu Hustle 2004,  R)
121
When the Levees Broke 2006,  Unrated)
122
2046 2004,  R)
123
Hard Eight (Sydney) 1996,  R)
124
Quiz Show 1994,  PG-13)
125
The Terrorist 1999,  Unrated)
126
The Age of Innocence 1993,  PG)
127
Billy Liar 1963,  Unrated)
128
The Toxic Avenger, Part II 1989,  R)
129
The Toxic Avenger 1985,  R)
130
The Toxic Avenger Part III: The Last Temptation of Toxie 1989,  R)
131
Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV 2000,  R)
132
Roger & Me 1989,  R)
133
In the Name of the Father 1993,  R)
134
Brassed Off 1996,  R)
135
Rushmore 1998,  R)
136
Bottle Rocket 1996,  R)
137
Play Misty for Me 1971,  R)
138
Shadowlands 1993,  PG)
139
After Hours 1985,  R)
140
Bad Lieutenant 1992,  NC-17)
141
The Funeral 1984,  Unrated)
142
My Best Fiend (Mein liebster Feind - Klaus Kinski) 1999,  Unrated)
143
Aliens 1986,  R)
144
Beetlejuice 1988,  PG)
145
Rock 'n' Roll Nightmare 1986,  R)
146
The War on Democracy 2007,  Unrated)
147
Power of Nightmares: The Rise of the Politics of Fear 2004,  Unrated)
148
The Departed 2006,  R)
149
Batman Begins 2005,  PG-13)
150
The Verdict 1982,  R)
151
Citizen Kane 1941,  PG)
152
The Lady from Shanghai 1948,  Unrated)
153
Midnight Cowboy 1969,  R)
154
Wonder Boys 2000,  R)
155
Dogtown and Z-Boys 2001,  PG-13)
156
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
157
Network 1976,  R)
158
Badlands 1973,  PG)
159
The Elephant Man 1980,  PG)
160
Mulholland Drive 2001,  R)
161
The Producers 1968,  PG)
162
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
163
A Clockwork Orange 1971,  R)
164
The Shining 1980,  R)
165
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
166
Game Over - Kasparov and the Machine 2005,  PG)
167
Glen or Glenda? 1953,  Unrated)
168
Barry Lyndon 1975,  PG)
169
Trainspotting 1996,  R)
170
Shallow Grave 1994,  R)
171
London to Brighton 2006,  R)
172
Nil by Mouth 1997,  R)
173
Made in Britain 1981,  PG-13)
174
Brighton Rock 1947,  Unrated)
175
Little Otik 2000,  Unrated)
176
The Story of the Weeping Camel 2003,  PG)
177
28 Days Later 2002,  R)
178
Annie Hall 1977,  PG)
179
Zelig 1983,  PG)
180
Hannah and Her Sisters 1986,  PG-13)
181
Swimming with Sharks 1994,  R)
182
Mutiny on the Bounty 1935,  Unrated)
183
Judgment at Nuremberg 1961,  Unrated)
184
Shock Corridor 1963,  Unrated)
185
In the Company of Men 1997,  R)
186
Happiness 1998,  NC-17)
187
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
188
This Filthy World 2006,  Unrated)
189
A Star Is Born 1937,  PG)
190
Chaplin 1992,  PG-13)
191
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
192
Malcolm X 1992,  PG)
193
When We Were Kings 1996,  PG)
194
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
195
Bad Day at Black Rock 1955,  Unrated)
196
High Noon 1952,  Unrated)
197
Death in Venice 1971,  PG)
198
Salo (Salň o le 120 giornate di Sodoma) 1979,  NC-17)
199
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
200
The Cooler 2003,  R)
201
Owning Mahowny 2003,  R)
202
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
203
House of 1000 Corpses 2002,  R)
204
Elvira Madigan 1967,  PG)
205
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
206
East of Eden 1955,  PG)
207
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
208
Harold and Maude 1971,  PG)
209
Coming Home 1978,  R)
210
Being There 1979,  PG)
211
Faces 1968,  R)
212
Bound for Glory 1976,  PG)
213
An American Werewolf in London 1981,  R)
214
Chinatown 1974,  R)
215
Repulsion 1965,  Unrated)
216
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
217
Belle de jour 2002,  R)
218
King Kong 1933,  Unrated)
219
The Shootist 1976,  PG)
220
8 1/2 1963,  Unrated)
221
Being John Malkovich 1999,  R)
222
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
223
Children of Men 2006,  R)
224
This Is Spinal Tap 1984,  R)
225
The Wanderers 1979,  R)
226
Sweet Smell of Success 1957,  Unrated)
227
They Live 1988,  R)
228
The Thing 1982,  R)
229
Halloween 1978,  R)
230
Touching the Void 2003,  R)
231
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance 1982,  Unrated)
232
Reds 1981,  PG)
233
The Neverending Story 1984,  PG)
234
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
235
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
236
Memento 2000,  R)
237
Back to the Future 1985,  PG)
238
Brian De Palma, l'incorruptible (The Life of Brian) (Brian De Palma: The Untouchable) 2002,  Unrated)
239
Spartacus 1960,  PG-13)
240
Overnight 2003,  R)
241
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
242
Casino 1995,  R)
243
Dazed and Confused 1993,  R)
244
The Times of Harvey Milk 1984,  Unrated)
245
Raging Bull 1980,  R)
246
The Straight Story 1999,  G)
247
Diabolique (Les Diaboliques) 1954,  Unrated)
248
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
249
Freaks 1932,  Unrated)
250
Brief Encounter 1945,  Unrated)
251
The Best Years of Our Lives 1946,  Unrated)
252
The Manchurian Candidate 1962,  PG-13)
253
It's a Wonderful Life 1946,  G)
254
Notorious 1946,  Unrated)
255
The English Patient 1996,  R)
256
Naked 1993,  R)
257
They Shoot Horses, Don't They? 1969,  PG)
258
Alice Doesn't Live Here Anymore 1974,  PG)
259
Lenny 1974,  R)
260
Marathon Man 1976,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments