Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. telcier2
  2. Eva

Give list a short description

  telcier2's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I really liked it, it was funny and full of adventure fave quote from the movie "But why is the rum gone?" lol
2
The Island 2005,  PG-13)
3
The Man from Snowy River 1982,  PG)
4
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
5
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
This movie should really make us think about global warming, something as dramatic as what happens in this movie might not happen in real life but you never know
6
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
7
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
8
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
A touching and heart capturing movie I've never seen a greater romace movie
9
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I really loved this movie the end was sort of sad but it was a really good movie
10
Phar Lap (Phar Lap: Heart of a Nation) 1983,  PG)
Phar Lap (Phar Lap: Heart of a Nation)
I loved it but the begining is so sad I suppose they decided ending the movie with a death would be a real bummer for every1 so they ended itt in a sort of positive note
11
The American President 1995,  PG-13)
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
14
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
15
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
16
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
17
50 First Dates 2004,  PG-13)
18
Forrest Gump 1994,  PG-13)
19
Back to the Future 1985,  PG)
20
Back to the Future Part II 1989,  PG)
21
Back to the Future Part III 1990,  PG)
22
What Women Want 2000,  PG-13)
23
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
out of the three Terminator movies this is my favourite
24
The Terminator 1984,  R)
25
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
26
Paulie 1998,  PG)
27
Total Recall 1990,  R)
28
Jurassic Park 1993,  PG-13)
29
The Jackal 1997,  R)
30
The Phantom 1996,  PG)
31
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
32
Crocodile Dundee 1986,  PG-13)
Crocodile Dundee
This movie was absolutley hilarious I loved it
33
Meet the Parents 2000,  PG-13)
34
The Fifth Element 1997,  PG-13)
35
American Pie 1999,  R)
36
Jumanji 1995,  PG)
37
Men in Black 1997,  PG-13)
38
Grease 1978,  PG)
39
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
I love this movie, it's so beautiful it really pulls at the heartstrings
40
Heart and Souls 1993,  PG-13)
41
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
A bit of a dissapointment although I have pretty high expectations when it come to the next installmants of movies sometimes
42
Erin Brockovich 2000,  R)
43
Matilda 1996,  PG)
44
Juno 2007,  PG-13)
Juno
Luv this movie it was funny and awesome
45
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
46
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
This was a great movie really funny and just really good
47
The Horse Whisperer 1998,  PG-13)
48
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
49
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
50
Balloon Farm 1999,  Unrated)
51
Napoleon 1994,  G)
52
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
This is one of my most favourite movies I could watch it a thousand times and not get sick of it
53
My Girl 1991,  PG)
54
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
The best stars wars episode of them all
55
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
56
Practical Magic 1998,  PG-13)
57
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
I didn't really like Spider-man 3 as much as the other two but it was still good
58
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
better than the first Spider-man movie this one has got to be my favourite out of the first three
59
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments