My Favorite Movies
Give list a short description
| TehFonz's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 2 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 3 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 4 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 5 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 6 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 7 |
Galaxy Quest 1999, PG) |
|
| 8 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 9 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 10 |
Ratatouille 2007, G)
Absolutely fantastic. A sheer work of art in so many ways. The script was excellent, the score superb. The voice acting was perfect and the character animation is the best I've seen so far... you actually forget you're watching an animated film. I have to say, I'm loving Michael Giacchino's work, he's fast becoming one of my favourite composers. |
|
| 11 |
Mystery Men 1999, PG-13) |
|
| 12 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 13 |
The Matrix 1999, R) |













