Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tegester's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
fantasic translation from book to film and one of my personal favs, extended etions are better though, they miss out alot in the main film.
4
Phantasm III: Lord of the Dead 1994,  R)
5
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
7
The Pirates of Penzance 1983,  G)
8
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
classic original film, everyone loves... especially Joony dept and Orlando bloom, they look gorgus as pirates
9
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
bloody hilairous, all of them, i watched them 4 times with a mate and my cuz'z fam and they were dieing of laughter, EVERYONES GOTTA EXPERINCE IT
10
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
11
Scary Movie 2 2001,  R)
12
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
13
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
14
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
15
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
16
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
17
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
18
Pan's Labyrinth 2006,  R)
19
Hot Fuzz 2006,  R)
20
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
21
Legend of the Crystals based on Final Fantasy (Volume 1) 1994,  Unrated)
22
Legend of the Crystals based on Final Fantasy (Volume 2) 1994,  Unrated)
23
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
24
Castle in the Sky 1989,  PG)
25
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
26
Alien 1979,  R)
27
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
28
Aliens 1986,  R)
29
Alien Resurrection 1997,  R)
30
Alien3 1992,  R)
31
Predator 1987,  R)
32
Predator 2 1990,  R)
33
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
fairly good film, although i perfer the japanise for realism.
34
The Ring Two 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments