My Favorite Movies


  1. tedricol
  2. Tedrico

List of some of my all time favorite films spanning 26 years.

  tedricol's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
The best Sci-Fi movie, EVER, to date. I can't wait for George to come up with the next Trilogy (hopefully the Timothy Zhann series) to bring to the big screen.
2
Deep Impact 1998,  PG-13)
Deep Impact
One of my all time favorite disaster movies. I cried when the reporter & her dad awaited the first tidal wave off the NC coastline .. knowing certain death lay ahead.
3
The Thing 1982,  R)
The Thing
It was clearly before it's time, special effect-wise, and a timeless treasure ... GREAT no matter how many times you watch it.
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Aragon got the crown to the Kingdom, but really the young elf who counted his arrow releases won the war! Peter Jackson .. you made a following for life with this film. Job well done!
5
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
What a match up ... Venom vs. Spidey vs. Hobgoblin vs. Sand Man. The Spidey's keep getting better & better!
6
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
Can you imagine what went through the minds of the Mech Warrior operators when they saw the MASSIVE swarm of Sentinels that they had to hold off until Jada Pinkett could deliver the EMS to Zion. BEST Futuristic battle scene thus far in my book.
7
Spider-Man 2002,  PG-13)
8
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
9
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
10
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
13
Jurassic Park 1993,  PG-13)
14
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
15
The Matrix 1999,  R)
16
The Matrix Reloaded 2003,  R)
17
X-Men 2000,  PG-13)
18
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
19
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
20
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
21
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
22
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
23
Die Hard 1988,  R)
24
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
25
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
26
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
27
The Incredibles 2004,  PG)
28
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
I loved it as kid. The Animated movie with the Quintasons was o.k., but man .. bringing it to real life characters on the screen was one helluva achievement and WELL DONE, if I may add.
29
Cars 2006,  G)
30
Twister 1996,  PG-13)
31
Back to the Future 1985,  PG)
32
Wedding Crashers 2005,  R)
33
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
34
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
If you did not cry on this one .. you need to check to see if you're still human.
35
Madagascar 2005,  PG)
36
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
37
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
38
There's Something About Mary 1998,  R)
39
Air Force One 1997,  R)
40
The Waterboy 1998,  PG-13)
41
Die Another Day 2002,  PG-13)
42
Aliens 1986,  R)
43
Starship Troopers 1997,  R)
44
Menace II Society 1993,  R)
45
Red Dawn 1984,  PG-13)
46
Blade 1998,  R)
47
Blade: Trinity 2004,  R)
48
Stargate 1994,  PG-13)
49
Platoon 1986,  R)
50
Apocalypto 2006,  R)
51
2012 2009,  PG-13)
2012
This movie nearly bought me to tears. Such destruction and such breakdown of human morals, values, and belief systems in the onset of global destruction .. or rather redesign.Will leave it at that so as not to give away the movie. Its a 9 on scale from 1 to 10 so well worth your $7.50 matinee fee.
52
Wanted 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments