Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Tebbstickles's Rating My Rating
1
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
BEST FILM IN THE WORLD!!!!! cannot beat this time travelling wonder, espedcially as Marty is one character that most rock n rollers can releate too! If only it was simpler to make a fluxcompasiter to change most of my life but not too much ot it would be hard to reajust after!!!!
2
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
the last installment of the trilogy and none of the gags, action or acting is bad. Constantly pleases throughout all 3 movies 2nd best trilogy ever.
3
Back to the Future Part II 1989,  PG)
4
The Karate Kid 1984,  PG)
The Karate Kid
One to the best comedy sport films, accurate and still spills into teenage troubles with the power of kicking arse to finalise it!
5
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
Will smith is great at the good cop macho hunk! oh and Lawernce Martin's stressed fragile character helps to build the partnership
6
Bad Boys II 2003,  R)
7
Blazing Saddles 1974,  R)
8
Men in Black 1997,  PG-13)
9
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
10
Independence Day 1996,  PG-13)
11
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
Brilliant! "Twist and shout, come on baby, watch me now!"

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments