My Favorite Movies


  teballard's Rating My Rating
1
Clerks 1994,  R)
2
Clerks II 2006,  R)
3
Crash 2005,  R)
4
Garden State 2004,  R)
5
Gladiator 2000,  R)
6
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
I fart in your general Direction.
7
Pan's Labyrinth 2006,  R)
8
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
9
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
10
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
11
The Goonies 1985,  PG)
12
The Holiday 2006,  PG-13)
13
The Lake House 2006,  PG)
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
15
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
17
The Matrix 1999,  R)
18
The Matrix Reloaded 2003,  R)
19
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
Loved all 3 movies. Keanu Reeves.
20
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
21
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
22
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
23
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
24
The Shawshank Redemption 1994,  R)
25
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
26
Underworld 2003,  R)
27
Underworld: Evolution 2006,  R)
28
Walk the Line 2005,  PG-13)
29
Van Helsing 2004,  PG-13)
30
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
31
X-Men 2000,  PG-13)
32
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
33
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
34
The Color Purple 1985,  PG-13)
35
Reservoir Dogs 1992,  R)
36
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
37
American History X 1998,  R)
38
The Breakfast Club 1985,  R)
39
The Joy Luck Club 1993,  R)
40
Dogma 1999,  R)
41
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
I loved this movie, don't get me wrong. But, I still don't like the American ending, with them out on the balcony, it is nauseating, and doesn't ring true. So I always stop it just before.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments