My Favorite Movies


  teamocil's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
I watched this movie 30 times in the first two weeks that it came out on DVD, no exageration. I had to buy the soundtrack between the theatre and DVD release to satisfy me until I could get it.
2
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
Masterpiece of a movie. I love how each character is so stylized. Each is developmentally stuck dealing with their own stuff, but at the same time so intertwined in their disfunctionality. Also, hilarious.
3
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
One of the most visually pleasing movies ever. Uplifting. I wish I knew French.
4
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
I absolutely loved this movie. I'm going to see it again. I could not stop grinning as I walked out of the theatre.
5
Bottle Rocket 1996,  R)
Bottle Rocket
Hilarious.
6
Fight Club 1999,  R)
7
Donnie Darko 2001,  R)
8
Sleeping Beauty 1959,  G)
9
The Sword in the Stone 1963,  G)
10
The Sound of Music 1965,  G)
11
Office Space 1999,  R)
12
I Heart Huckabees 2004,  R)
13
V for Vendetta 2006,  R)
14
Memento 2000,  R)
15
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
They've done it A-gain. Another great orignal movie by the Nolan brothers. I don't know how they had it in them again after Memento. This movie was not a disappointment.
16
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
17
Spirited Away 2001,  PG)
18
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
19
Kung Fu Hustle 2004,  R)
20
My Fair Lady 1964,  G)
21
Rushmore 1998,  R)
22
Billy Elliot 2001,  R)
23
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
24
The Goonies 1985,  PG)
25
Léon (The Professional) 1994,  R)
26
Shaun of the Dead 2004,  R)
27
Good Bye, Lenin 2002,  R)
Good Bye, Lenin
Great movie. I also loved the music. Another beautiful score by Yann Tiersen.
28
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
I like it. It's big, it's gold, it's fancy. Fancy pants!
29
A Bug's Life 1998,  G)
30
Finding Neverland 2004,  PG)
31
Gattaca 1997,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments