Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  teakite's Rating My Rating
1
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
This movie made me fall in love with Mel Gibson as a person and director also. Thank you Mel for bringing the life of the greatest Man ever to screen.
2
Eve's Bayou 1997,  R)
Eve's Bayou
Good movie great acting
3
A Time to Kill 1996,  R)
4
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
All time favorite! Takes me back to childhood memories and innocence.
5
The Notebook 2004,  PG-13)
6
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
Great Movie!
7
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
so good but so sad.
8
Chicken Run 2000,  G)
Chicken Run
This movie is actually pretty deep to be or not to be a children's movei.
9
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
10
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
11
Dominion - Prequel to the Exorcist 2005,  R)
Dominion - Prequel to the Exorcist
I realy enjoyed the way the story unfolds in this movie.
12
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
Funny, sad, moral and filled wiht tons of valueable life lessons.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments