My Favorite Movies
| tdfct's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Arsenic and Old Lace 1944, Unrated) |
|
| 2 |
Sei donne per l'assassino (Blood and Black Lace) (Six Women for the Murderer) 1964, Unrated) |
|
| 3 |
And the Band Played On 1993, PG-13) |
|
| 4 |
Emmet Otter's Jug-Band Christmas , Unrated) |
|
| 5 |
Ghost in the Shell 1996, R) |
|
| 6 |
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004, PG-13) |
|
| 7 |
Ghost World 2001, R) |
|
| 8 |
The Ghost and Mrs. Muir 1947, Unrated) |
|
| 9 |
The Ghost And Mr. Chicken 1966, Unrated) |
|
| 10 |
Sien nui yau wan (A Chinese Ghost Story) 1987, Unrated) |
|
| 11 |
A Chinese Ghost Story II (Sien nui yau wan II yan gaan do) 1990, Unrated) |
|
| 12 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 13 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 14 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 15 |
Audition (Ôdishon) 1999, R) |
|
| 16 |
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva 1997, Unrated) |
|
| 17 |
Neon Genesis Evangelion - Platinum: The Complete Collection 2005, G) |
|
| 18 |
Petite Cossette Le Portrait 2004, Unrated) |
|
| 19 |
Dead Alive (Braindead) 1992, R) |
|
| 20 |
Halloween 1978, R) |



















