Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tcwdeltora's Rating My Rating
1
Jumanji 1995,  PG)
2
The Princess Diaries 2001,  G)
3
National Treasure 2004,  PG)
4
The Holiday 2006,  PG-13)
5
Zathura 2005,  PG)
6
Futuresport (Future Sport) 1998,  R)
7
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
8
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
9
The Incredibles 2004,  PG)
10
Mighty Morphin Power Rangers - The Movie 1995,  PG)
11
Finding Nemo 2003,  G)
12
The Lost Boys 1987,  R)
13
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
14
Scooby-Doo 2002,  PG)
15
Turbo: A Power Rangers Movie 1997,  PG)
16
I Am Sam 2001,  PG-13)
17
One Hour Photo 2002,  R)
18
Home Alone 1990,  PG)
19
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
20
Home Alone 3 1997,  PG)
21
Home Alone 4 2002,  Unrated)
22
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
23
It's a Boy Girl Thing 2006,  PG-13)
24
Murder by Numbers 2002,  R)
25
Evan Almighty 2007,  PG)
26
Night at the Museum 2006,  PG)
27
High School Musical 2006,  G)
28
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
29
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
30
Toy Story 1995,  G)
31
Son of the Mask 2005,  PG)
32
Panic Room 2002,  R)
33
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
34
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
35
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
36
The Bone Collector 1999,  R)
37
A Cinderella Story 2004,  PG)
38
The Sound of Music 1965,  G)
39
Crossroads 2002,  PG-13)
40
X-Men 2000,  PG-13)
41
Seven (Se7en) 1995,  R)
42
Sweet November 2001,  PG-13)
43
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
44
A Walk to Remember 2002,  PG)
45
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
not as good as the first one but is good to watch.
46
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
like the plot
47
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
oh i LOVE it.
would not mind if i see it once more
48
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
love it
it so funny to me
had not see the book but may one day:D
49
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
50
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
love it
51
Alex & Emma 2011,  PG-13)
Alex & Emma
i love the double story line
52
Freaky Friday 2003,  PG)
Freaky Friday
it seem like a funny movie but is really a nice family show
53
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
it sooo funny!!
and sad
54
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
just love it
55
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
LOVE it
it so FUNNY
56
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
57
Slumdog Millionaire 2008,  R)
58
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
59
Once 2007,  R)
60
The Imaginarium of Doctor Parnassus 2009,  PG-13)
61
Brokeback Mountain 2005,  R)
62
A Haunting in Connecticut 2002,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments