Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tctill1's Rating My Rating
1
Amadeus 1984,  PG)
2
The Saint of Fort Washington 1992,  R)
3
Living in Oblivion 1995,  R)
4
Dumbo 1941,  G)
5
The Sound of Music 1965,  G)
6
Bye Bye Birdie 1963,  G)
7
My Bodyguard 1980,  PG)
8
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
9
Shattered Glass 2003,  PG-13)
10
Mary Poppins 1964,  G)
11
Lady and the Tramp 1955,  G)
12
The Parent Trap 1961,  G)
13
Glory 1989,  R)
14
The Princess Bride 1987,  PG)
15
The Wizard of Oz 1939,  G)
16
The Little Mermaid 1989,  G)
17
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
18
Henry Fool 1998,  R)
19
The Apostle 1997,  PG-13)
20
Annie 1981,  PG)
21
Pillow Talk 1959,  Unrated)
22
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
23
American Graffiti 1973,  PG)
24
Swimming with Sharks 1994,  R)
25
Stand by Me 1986,  R)
26
Kicked in the Head 1997,  R)
27
In America 2003,  PG-13)
28
The World's Fastest Indian 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments