Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tchasteen's Rating My Rating
1
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
Favorite Movie in the whole wide world!
2
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
The Little Mermaid II - Return to the Sea
Good Movie because it's the same story only opissite sides this time!
3
The Little Princess 1939,  G)
4
Chicken Little 2005,  G)
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
7
Chicken Run 2000,  G)
8
Lillies of the Field ,  Unrated)
9
Grease 1978,  PG)
10
Grease 2 1982,  PG)
11
Love Comes Softly 2003,  Unrated)
12
Love's Enduring Promise 2004,  Unrated)
13
Love's Abiding Joy 2006,  PG)
14
Love's Long Journey 2005,  Unrated)
15
Mean Girls 2004,  PG-13)
16
The Cheetah Girls 2003,  Unrated)
17
Big Girls Don't Cry... They Get Even 1992,  PG)
18
Uptown Girls 2003,  PG-13)
19
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
20
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
21
The Grudge 2004,  PG-13)
22
His Girl Friday 1940,  Unrated)
23
Father Goose 1964,  Unrated)
24
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
25
To Catch a Thief 1955,  Unrated)
26
Operation Petticoat 1959,  Unrated)
27
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
28
Holiday 1938,  Unrated)
29
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
30
The Greatest Game Ever Played 2005,  PG)
31
Pinocchio 1940,  G)
32
Peter Pan 1953,  G)
Peter Pan
My nickname was Tinkerbelle!
33
My Favorite Wife 1940,  Unrated)
My Favorite Wife
Ah yes the one thing that couldn't happen did to an innocent man that was just trying to find a wife and a mother for his two children.
34
Man's Favorite Sport? 1963,  Unrated)
Man's Favorite Sport?
My grandaddy and I love this movie!
35
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood
Huge fan of Sandra Bullock and she did well in this interesting story which captivates you head on.
36
The Prince of Egypt 1998,  PG)
The Prince of Egypt
This portrays a classic Bible story in a way kids can understand.
37
Shakespeare in Love 1998,  R)
Shakespeare in Love
This was beautiful story that made me want watch it over and over again
38
Romeo and Juliet 1968,  PG)
Romeo and Juliet
This was an appropriate version and this story should not have been modified.
39
The Birds 1963,  PG-13)
40
Psycho 1960,  R)
41
The 39 Steps 1935,  PG)
42
Sabotage 1936,  R)
43
Jamaica Inn 1939,  Unrated)
44
Rebecca of Sunnybrook Farm 1938,  G)
45
Curly Top 1935,  G)
46
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
47
Baby Take a Bow 1934,  PG)
48
Dimples 1936,  PG)
49
Heidi 1937,  G)
50
Child Star: The Shirley Temple Story 2001,  Unrated)
51
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
52
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
53
Titan A.E. 2000,  PG)
54
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
55
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
56
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005,  PG-13)
57
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
58
Tru Confessions 2002,  Unrated)
59
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
60
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
61
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
62
Baby Geniuses 1999,  PG)
63
The Sound of Music 1965,  G)
64
Sister Act 1992,  PG)
65
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
66
Two Mules For Sister Sara 1970,  PG)
67
Jumanji 1995,  PG)
68
Zathura 2005,  PG)
69
Jack 1996,  PG-13)
70
Jack Frost 1998,  PG)
71
The Butterfly Effect 2004,  R)
72
Man of the House 2005,  PG-13)
73
Monster House 2006,  PG)
74
Big Momma's House 2000,  PG-13)
75
Pleasantville 1998,  PG-13)
76
The Big Green 1995,  PG)
77
Bob the Butler 2004,  PG)
78
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
79
Rat Race 2001,  PG-13)
80
The Green Mile 1999,  R)
81
The Green Berets 1968,  G)
82
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
83
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
84
Ice Princess 2005,  G)
85
The Princess Diaries 2001,  G)
86
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
87
Barbershop 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments