My Favorite Movies


  1. tcforbes321
  2. Todd

Here is a list of my 20 favourite movies. They are listed in alphabetical order.

  tcforbes321's Rating My Rating
1
The American President 1995,  PG-13)
The American President
Cleverly written political fantasy about the American president falling in love with a political activist. Written by the talented Aaron Sorkin, this movie always keeps a smile on your face.
2
Annie Hall 1977,  PG)
Annie Hall
Woody Allen's best movie features a very funny performance from Diane Keaton, and a brilliant script from Allen. Very funny movie.
3
Dave 1993,  PG-13)
4
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
Just a good old fashioned political mystery. Tom Cruise and Demi Moore play lawyers trying to uncover the truth behind a soldier's mysterious death. Jack Nicholson delivers a solid performance as the General who may or may not know the truth behind the apparent cover-up. Definitely a must-see.
5
Field of Dreams 1989,  PG)
Field of Dreams
Wonderful fantasy about a man and his love of baseball. This isn't so much a movie about sports, but rather a story of second chances. Quite possibly the best feel-good movie ever made. A real winner.
6
The Fugitive 1993,  PG-13)
7
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
One of the biggest movies of the 1980's. Non-stop laughs and non-stop fun.
8
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Just like with The Shawshank Redemption, director Frank Darabont brings another Stephen King novel to the big screen. And just like his previous film, The Green Mile is a brilliant and masterful work, featuring flawless acting, and an even-paced and thoughtful screenplay. It's not often a filmmaker creates two masterpieces one right after another. But Darabont does.
9
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
A modern-day Christmas classic. Very funny and very clever.
10
JFK 1992,  R)
11
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
Very funny comedy about how family and weddings don't always go hand in hand. Funny from start to finish.
12
The Neverending Story 1984,  PG)
13
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
14
The Pink Panther 2006,  PG)
15
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
The Purple Rose of Cairo
If Woody Allen ever felt the need to reward his fans with a wonderfully entertaining and all-around sweet movie, The Purple Rose of Cairo would be a perfect choice. The first time I saw this movie, I caught it half-way through on TV, and was so mesmerized by it, that I had to see it from the beginning right away. Once it was over, I was glad I did.
16
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
This is a flawless piece of cinema. Very uplifting story, with wonderful performances, especially Morgan Freeman, in a role that should have won him an Academy Award. Not to be missed.
17
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
This is one of Spielberg's best. Tom Hanks gives one of his best performances in this simple yet elegant film that documents the life of a man trapped at an airport terminal for almost one year. Beautifully written, this subtle masterpiece is definitely worth watching.
18
UHF 1989,  PG-13)
UHF
A brilliant movie in its own right. Very funny and extremely clever.
19
Uncle Buck 1989,  PG)
Uncle Buck
This is John Candy at his funniest. Such a fun and heartwarming movie. This is one of those movies you can watch over and over again, and always find it hilarious.
20
What About Bob? 1991,  PG)
What About Bob?
Bill Murray is at his comedic best in this extremely funny movie of a neurotic patient who crashes his psychiatrist's vacation. The fun never stops, and neither do the laughs. Terrific comedy.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments