Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tcc0827's Rating My Rating
1
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
It is no Spiderman but it is great story which was well done.
2
Training Day 2001,  R)
Training Day
One of Denzel's best movies. I really enjoy the story of a bad cop.
3
Die Another Day 2002,  PG-13)
Die Another Day
I love the ice hotel. The car was awesome in this movie.
4
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
I enjoy this movie because it reminded me of Independence Day. It was cool to see how they made a storm that frozen stuff where they stand.
5
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
I enjoyed it. I can watch several time and still be on the edge of my seat.
6
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
I can see this movies a million times and still not get bored. I can't quote some of the lines still.
7
Office Space 1999,  R)
Office Space
Working in call centers is like this movie.
8
Space Cowboys 2000,  PG-13)
Space Cowboys
Great cast and good story makes this good movie.
9
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
Great sequal to the first.
10
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
Fast cars are the best.
11
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
Drifting is awesome. I wish I could do it.
12
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
Fast Times At Ridgemont High
My highschool was somewhat like the movie.
13
Oh, God! 1977,  PG)
Oh, God!
A classic that everyone should see. It will never go out of style.
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Brings the books to life.
15
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
I love the epic battle in this one and the internal conflict that develops.
16
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
What a finish!!!! I love the story very much.
17
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
He was never in time for dinner or school and one day he woke to find he wasn't in his time.
18
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
Marty and Doc do almost a role reversal which makes it very strong finish to the the trilogy.
19
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
A great middle to setup for a fantastic end.
20
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
The X-Files - Fight the Future
Truth is out there and this movie is great story.
21
Major League 3: Back to the Minors 1998,  PG-13)
Major League 3: Back to the Minors
I didn't think there was away to do this movie without the Indians but it was done. It was its own life.
22
Major League 1989,  R)
Major League
I love to watch this movie. Charlie Sheen is very funny.
23
Major League 2 1994,  PG)
Major League 2
Wild Thing!! You make my heart sing and want to see this movie again and again.
24
Major Payne 1995,  PG-13)
25
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
I never thought literary characters could be like comic book super heroes.
26
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I just came back from seeing the movie. It live up to the first two movies. I enjoyed it very much. I can't wait to own it on DVD.
27
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I enjoy this movie because went deeper than the first movie into the meaning of being a pirate.
28
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
This movie has lots of action and tells the pirate story with the glory it deserves.
29
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
Here was another movie that I was surprise that I like. Anne Hathaway will be great actress because of her natural beauty.
30
Accepted 2006,  PG-13)
Accepted
I wish college was like this. I think really learning could be done with some of these ideas.
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
I thought this really join the new trilogy and the old trilogy.
32
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
Love it.
33
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Very slow but necessary beginning. I am glad that it wasn't all like this one.
34
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
I think this movie really pick up the story where one was just background information.
35
Star Wars vs. Star Trek ,  Unrated)
36
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
Star Trek: The Motion Picture
Good movie.
37
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
Resistance to this movie is futile.
38
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
Star Trek - Insurrection
Great action.
39
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
Star Trek - Nemesis
Excellent movie. I like the darkside of the Star Trek movie.
40
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
Star Trek V - The Final Frontier
Not as good as the other ones.
41
Star Trek Generations 1994,  PG)
Star Trek Generations
Very good.
42
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
Star Trek VI - The Undiscovered Country
One of the best of the collection.
43
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
Love it
44
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
Star Trek IV - The Voyage Home
This movie introduced me to Star Trek. I really love this movie.
45
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
Star Trek III - The Search for Spock
One of the best.
46
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Star Wars just rules.
47
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
I love it.
48
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
It was great part 2 of a three part series.
49
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
You would think they have done everything and by the fourth version that it would be boring and you would be wrong. It was pack with lots of action and humor. It is not the same as the others, it is bigger and better. Go See it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments