Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tc1vc's Rating My Rating
1
The Green Mile 1999,  R)
2
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
5
Citizen Kane 1941,  PG)
6
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
7
The Shawshank Redemption 1994,  R)
8
The Godfather 1972,  R)
9
The Godfather, Part II 1974,  R)
10
The Power of One 1992,  PG-13)
11
American History X 1998,  R)
American History X
Very Good Movie, probably the truest look at the Neo-Nazi skinhead movement. Edward Norton is excellent as the Neo-Nazi who comes to realize
hate only fosters hate, and everything isn't always what it
seems to be
12
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
13
A Soldier's Story 1984,  PG)
14
Glory 1989,  R)
15
Once Upon a Time in America 1984,  R)
16
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
17
Zoolander 2001,  PG-13)
18
The Godfather, Part III 1990,  R)
19
Rocky 1976,  PG)
20
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
21
Malcolm X 1992,  PG)
22
The Matrix 1999,  R)
23
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
24
Sin City 2005,  R)
25
Unforgiven 1992,  R)
26
Stop Loss 2008,  R)
27
Carlito's Way 1993,  R)
Carlito's Way
Very good movie, Pacino gives an excellent performance as an OG looking to get out of the game, Sean Penn does an excellent job as his sleazy, coke addled lawyer. Leguizamo is also good t as Bennie Blanco an up and coming
hood looking to Pacino's Carlito for respect.
28
New Jack City 1991,  R)
New Jack City
good movie, a well acted look at the working
of the urban drug trade, the highs and the
lows

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments