My Favorite Movies


  tbirdmadison's Rating My Rating
1
Dhoom 2004,  Unrated)
Dhoom
hehe really good movie! love the music, love Ali!!!! i think its much better than the second one.
2
Jump In! 2007,  Unrated)
Jump In!
OMG loved it! CORBIN BLEU!!!!!
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
amazing movie!!!!!!!! the beginning of the best trilogy in the world!
4
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
OMG better than the first one!!! pretty hard to do that.
5
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
not nearly as good as the first 2, but still amazing! a great end to the trilogy
6
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
o lord i love this movie! angelina rocks. kinda makes you want her job
7
Kuch Kuch Hota Hai 1998,  Unrated)
Kuch Kuch Hota Hai
omg this movie is so amazing! original love story that anyone would love
8
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
OMG this movie was amazing! i personally thought it was better than the first one.
9
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
funny funny movie! i love the action scenes!
10
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
a great movie for a chocolate sleepover! ........i love revenge
11
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life
not as good as the first 1 but a pretty good movie
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
a great beginning to the trilogy. funny. i love merry and pippin in this movie! (Not to mention legolas)
13
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
omg i love this movie! gollum is so pimpin man
14
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
a great end to the trilogy. i was so sad to see it end.....
15
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
omg this movie is hilarious! i crack up every time i watch it!
16
The Hot Chick 2002,  PG-13)
The Hot Chick
very original plot......funny and almost touching
17
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
even though i hate horror movies....this was amazing. i loved it
18
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
Monster-in-Law
this movie is so funny! i love J Lo in it! wanda sykes was hilarious!
19
Shrek 2001,  PG)
Shrek
i love the fairy tale creatures in this movie! original and also not at the same time
20
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
omg puss in boots is totally awesome!
21
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
it wasnt very good. but i guess it was ok
22
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
omg i love queen amidala's outfits in this movie. theyre totally ballin'
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
omg i love this movie! especially the execution scene
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
this movie didnt have a very good script. but i still went out and bought it so i guess that says something
25
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
omg i love this movie.....for an old movie it has good graphics. the ewoks are so adorable!
26
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
good movie....cant exactly remember what happens but o well
27
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
really good movie
28
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
omg this movie is so funny! i love owen wilson!
29
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
great movie! theres a lot of humor, but also a bunch of serious stuff i guess you could say
30
Cool Runnings 1993,  PG)
Cool Runnings
Omg i love this movie! its so hilarious! i love sanka!
31
Troy 2004,  R)
Troy
brad pitt is really hot in this movie. orlando bloom is totally gorgeous. a good plot too.
32
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
ummmm.........weird but good
33
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
lololololololol!!!!!!!!! i love the slinky scene!
34
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
The Wedding Planner
this movie is cute. i love the part with the m & m's.
35
The Animal 2001,  PG-13)
The Animal
this movie is.....different but real funny.
36
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
wow this movie is original. i love rexxy. my dog acts like that....
37
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
this movie is so intense i love it! you cant get bored with this movie!
38
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
a very interesting movie. i liked it a lot
39
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
omg this movie is HILARIOUS! theres too many good parts to mention but the whole movie is just so stupid that you cant help but love it!
40
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
very funny movie! i love it when hes drinking the medicine!
41
Tommy Boy 1995,  PG-13)
Tommy Boy
this movie is so funny! david spade and chris farley make a great team! RIP CHRIS
42
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
more like the book than the first one. really funny. i love johnny depp in this movie!
43
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
even though its not much like the book, its still an amazing movie. the tunnel has really creepy images....
44
Rent 2005,  PG-13)
Rent
i love the music from this movie! angel is so amazing! roger is hot.
45
Grease 1978,  PG)
Grease
this movie is indescribable. I love it so much!
46
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
not nearly as good as the first one but still really god in its own way.
47
Must Love Dogs 2005,  PG-13)
Must Love Dogs
not much like the book but still a good funny love story.
48
Flightplan 2005,  PG-13)
Flightplan
a very intense movie. keeps you interested and watching it the whole time.
49
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
very original movie! hilarious and still sends a message. i love it!
50
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
a very different side of reese witherspoon, but its a cute movie! i love it!
51
Hidalgo 2004,  PG-13)
Hidalgo
vigo doesnt do as good of a job in this as he does in lord of the rings, but its still a great movie!
52
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
really funny! i love mini me. beyonce does a really good job as foxy cleopatra.
53
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
this is what you want every once and a while, when you're tired of watching the same old fairy tales.
54
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
Charlie's Angels
LOVE THIS MOVIE. omg its really funny with great fighting scenes.
55
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
Charlie's Angels - Full Throttle
just as good if not better than the first one. this movie is amazing.
56
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
really good, its kind of sad in parts though.
57
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
this movie was really good. it hade humor and yet was amazingly sad.
58
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
this is a extremely unique love story. great movie
59
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
no one could do it better than sandra bullock! this movie is totally hilarious! i love it!
60
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
anne hathaway does a good job. a really good movie
61
Princess of Thieves 2001,  Unrated)
Princess of Thieves
a great twist of robin hood. keira knightly does a really good job.
62
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
an original robin hood movie. its really good.
63
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
the best love story that was ever written. the film is exactly like the book and its way too good for even these words to explain.
64
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham
a really good movie. really teaches you about life.
65
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
i dont know how you could not like this movie. its so amazing!
66
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
omg heath ledger is so hot in this movie. I love it!
67
From Justin To Kelly 2003,  PG)
From Justin To Kelly
justin and keely do a really good job in this movie! its a fun summer movie.
68
A Good Year 2006,  PG-13)
A Good Year
not very known but once i saw it i loved it.
69
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
Under the Tuscan Sun
i love the scenery in this movie.the plot is really good too.
70
The Guru 2002,  R)
The Guru
a fun movie just to watch when you need a laugh.
71
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
omg besides the delicious looking candy....johnny depp is totally man candy in this movie
72
The Horse Whisperer 1998,  PG-13)
The Horse Whisperer
robert redford and scarlett johansen do a really good job in this movie. i love the horse.
73
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
a really great love story. i cried during it.
74
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
one of the funniest movies ive ever seen. i love will ferrell!
75
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
i love the plot of this movie. everything was very well done and the movie is amazing.
76
Rumor Has It 2005,  PG-13)
Rumor Has It
has some really great actors in it. i love it!
77
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
very original and funny. i loved it instantly!
78
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
i love this movie! even though nicolas cage sucks and is incredibly ugly, the movie is awesome!
79
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
this movie is really funny! i love the old aunt lady!
80
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat 1999,  PG)
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
though it may not sound too good, i love this movie so much! donny osmond is so awesome!
81
The Prince of Egypt 1998,  PG)
The Prince of Egypt
i love the graphics! the music is really fun to sing along to.
82
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
Look Who's Talking
a funny movie! i love john travolta!
83
Look Who's Talking, Too 1990,  PG-13)
Look Who's Talking, Too
the first sequel to look whos talking. it was just as funny!
84
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
Look Who's Talking Now
this one wasnt as good as the first two but it was still a good movie.
85
Ladder 49 2004,  PG-13)
Ladder 49
this movie was kinda confusing but it was good once you understood it.
86
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
really good movie! jennifer garner does a really good job!
87
Sleepover 2004,  PG)
Sleepover
a good movie for a sleepover. i love it!
88
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
funny seeing how unlucky some people can be. really good movie. lindsey lohan does a good job for once.
89
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
Music and Lyrics
god this movie was really funny! i loved it so much!
90
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
Spirit - Stallion of the Cimarron
this movie is amazing! its so sad though....
91
The Pebble and the Penguin 1995,  G)
The Pebble and the Penguin
this movie is so awesome! i love rocko. hes funny.
92
We're Back! A Dinosaur's Story 1993,  G)
We're Back! A Dinosaur's Story
oooo this movie is cool man. i love dweeb hehe.
93
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
great plot! i love all the characters....especially diego.
94
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
haha really funny movie! i love king julian and maude!
95
Dinotopia 2004,  Unrated)
Dinotopia
omg when this came out on dvd i was hysterical. this tv show was like the best!
96
Bye Bye Birdie 1963,  G)
Bye Bye Birdie
a cute and funny musical. ive loved this since i was a little kid!
97
The Master of Disguise 2002,  PG)
The Master of Disguise
omg this movie is so hilarious! i love colonel strudel!
98
The 10th Kingdom 2002,  Unrated)
The 10th Kingdom
Its a really good movie but has bad special effects. Wolf is hot.
99
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
It was really fuuny and really well done. I loved it!!!!!!!!!!
100
Balto 1996,  G)
Balto
i love this movie! the polar bears are so funny! balto is so amazing.
101
Anastasia 1997,  G)
Anastasia
It has great colorfulness and lot of great music. its hard not to love this movie!
102
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
Maid in Manhattan
its a good movie to watch when you're kinda down.
103
Shall We Dance 2004,  PG-13)
Shall We Dance
Its a good movie. the dancing is really fun to watch.
104
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
a great movie to watch just for a good laugh. its funny and in the end sweet.
105
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
OMG this movie is so hilarious! i love it!
106
Mr. Magoo 1997,  PG)
Mr. Magoo
omg this movie is hilarious! mr magoo is so dumb!
107
Rodgers & Hammerstein's Cinderella 1997,  G)
Rodgers & Hammerstein's Cinderella
omg i love this movie! the costumes are so colorful and creative! the music is really catchy too.
108
Phone Booth 2003,  R)
Phone Booth
It was a pretty good movie. it wasnt as scary as i thought it would be. How the hell did the guy manage to get away?!?!?!
109
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
This movie is so good! i love the cheers!
110
Bring It On Again 2004,  PG-13)
Bring It On Again
not as good as the first one but still really good.
111
1408 2007,  PG-13)
1408
omg this movie was freaky but it was good... i screamed.
112
Jungle 2 Jungle 1997,  PG)
Jungle 2 Jungle
this movie is so classic! its really funny!
113
The Swan Princess 1994,  G)
The Swan Princess
this movie is funny and i like the music.
114
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
115
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
I LOVE THIS MOVIE! it s so funny!
116
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
i love this movie...its such a classic!
117
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
this movie is awesome! its really cute and really funny!
118
Big Fat Liar 2002,  PG)
Big Fat Liar
haha this movie is really funny.
119
Big Momma's House 2000,  PG-13)
Big Momma's House
this movir is funny and really weird. lol
120
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
i didnt stay awake through the whole thing but the part i saw was good. it was sad though.
121
Air Bud 1997,  PG)
122
Babe 1995,  G)
Babe
OMG I LOVE THIS MOVIE! babe is so adorable!
123
Bean 1997,  PG-13)
Bean
OMG I LOVE MR BEAN!!!!!!! HES SO F-ING FUNNY!!!!!!!!!1
124
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
this movie is so classic! i love it!
125
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
i love this movie!!!
126
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
really good movie
127
Nacho Libre 2006,  PG)
Nacho Libre
hehe a very funny movie, its really dumb lol
128
Matilda 1996,  PG)
Matilda
its funny
129
Antz 1998,  PG)
Antz
its not as good as a bugs life but its good
130
Cats & Dogs 2001,  PG)
Cats & Dogs
its a funny movie.
131
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
The Muppet Christmas Carol
lol this is a really good movie! i love the muppets!
132
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
this movie is so amazing! its funny and has great music!
133
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
You, Me and Dupree
haha this movie is so hilarious! owen wilson is awesome!
134
Johnny English 2003,  PG)
Johnny English
lolololol this movie is so funny!
135
Rudolph the Red-Nosed Reindeer 1964,  Unrated)
Rudolph the Red-Nosed Reindeer
hehe its such a little kid movie but i love it so much!
136
Daredevil 2003,  PG-13)
Daredevil
i love the action scenes, i love bullseye
137
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
i love this movie! its really funny!
138
Stuck On You 2003,  PG-13)
Stuck On You
its a really good and funny movie
139
Baby Geniuses 1999,  PG)
Baby Geniuses
haha this movie is so hilarious! i love it!
140
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown 1966,  Unrated)
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
charlie is cool
141
Bowfinger 1999,  PG-13)
Bowfinger
hehe this movie is really funny! eddie murphy is such a dork!
142
The Bad Seed 1956,  Unrated)
The Bad Seed
its so creepy but it keeps your eyes glued
143
The Road to El Dorado 2000,  PG)
The Road to El Dorado
haha its a funny movie
144
My Cousin Vinny 1992,  R)
My Cousin Vinny
lolol this movie is so f-ing funny! i laughed so hard! its hilarious when Vinny falls in the mud when hes closing the car door! hehehe
145
Lost in Space 1998,  PG-13)
Lost in Space
i like this movie a lot. theres a lot of good acting and a lot of humor
146
How to Deal 2003,  PG-13)
How to Deal
good movie kind of different though
147
Overboard 1987,  PG)
Overboard
hehehehehehehe omg i love this movie!!!! its so hilarious!
148
Akeelah and the Bee 2006,  PG)
Akeelah and the Bee
it was better than i thought it would be
149
Joe Dirt 2001,  PG-13)
Joe Dirt
i love this movie its amazingly funny
150
The Witches 1990,  PG)
The Witches
omg this movie is so cheesy but i still like it a lot
151
Kung Pow! Enter the Fist 2002,  PG-13)
Kung Pow! Enter the Fist
god this movie is so pointless but its hilarious
152
Knight's Tale ,  PG-13)
Knight's Tale
omg this movie is so amazing! i love it! heath ledger is so cool
153
Jingle All the Way 1996,  PG)
Jingle All the Way
hehe i love this movie its really funny
154
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
Two Weeks Notice
this movie is funny i love it!
155
The Little Rascals 1994,  PG)
The Little Rascals
hehe i love this movie! its funny
156
Secondhand Lions 2003,  PG)
Secondhand Lions
i love this movie! its really funny although its really weird
157
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
a good movie. it sends a really good message too. but its really sad when the by dies.
158
Bird on a Wire 1990,  PG-13)
Bird on a Wire
i like this movie even though its really weird. i like the part at the end when theyre in the zoo.
159
Bewitched 2005,  PG-13)
Bewitched
i dont like nicole kidman but its an ok movie
160
Superstar 1999,  PG-13)
Superstar
OMG this is one of the funniest movies i have ever seen in my whole life! i love it so much!
161
Short Circuit 1986,  PG)
Short Circuit
omg i love this movie! #5 is awesome!!!!!!
162
The Lion, the Witch, and the Wardrobe 1979,  Unrated)
The Lion, the Witch, and the Wardrobe
its almost better than the new one!
163
Our Lips Are Sealed 2001,  G)
Our Lips Are Sealed
its their only good movie
164
Willow 1988,  PG)
Willow
This movie is one of the best! its amazing and funny too.
165
The White Pony 1999,  G)
The White Pony
oooo this movie is really cheesy but i still love it
166
The Prince and Me 2004,  PG)
The Prince and Me
i love this movie! its a classic love story.
167
Radio 2003,  PG)
Radio
aww this movie is sad but i love it so much!
168
The King and I 1956,  G)
The King and I
i love this movie! the music is really catchy.
169
Get A Clue 2002,  G)
Get A Clue
i kinda liked this movie
170
Little Black Book 2004,  PG-13)
Little Black Book
omg i love this movie! its hilarious! "Dont look at me like that Bob!"
171
Three Amigos! 1986,  PG)
Three Amigos!
AAAAA!!!! I love this movie! I laugh my head off everytime i watch them singing My Little Buttercup. hahahaha this movie is amazing
172
Blue Collar Comedy Tour: The Movie 2003,  PG-13)
Blue Collar Comedy Tour: The Movie
hehehe i love this movie! its hilarious! bill engval is by far the best
173
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
Bill & Ted's Bogus Journey
hehe this movie is really funny, its so stupid i love it
174
Mouse Hunt (Mousehunt) 1997,  PG)
Mouse Hunt (Mousehunt)
OMG i love this movie! its really funny and the brothers are so stupid
175
The Secret of NIMH 1982,  G)
The Secret of NIMH
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!! thats about all i can say
176
Whale Rider 2002,  PG-13)
Whale Rider
i love this movie! its so powerful
177
Oklahoma! 1955,  G)
Oklahoma!
this musical is so classic. i love it so much!
178
King Kong vs. Godzilla 1962,  PG)
King Kong vs. Godzilla
omg i love this movie! its the only godzilla movie i will watch
179
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
OMG this movie was really good! I loved the music!!
180
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
hahaha this movie was really funny!! I loved it!
181
Frosty the Snowman 1969,  G)
Frosty the Snowman
hehe i love frosty!!!
182
Dudley Do-Right 1999,  PG)
Dudley Do-Right
hahaha this movie is so hilarious! i like horse
183
Jack and the Beanstalk - The Real Story 2001,  PG)
Jack and the Beanstalk - The Real Story
it was weird but good in its own way.
184
Once Upon a Forest 1993,  G)
Once Upon a Forest
awwwww this movie is so cute but its really sad. its an amazing movie though
185
Funny Farm 1988,  PG)
Funny Farm
hehe funny movie. really dumb though
186
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
OMG this movie was hilarious!!! Its.........indescribable lol
187
Good Luck Chuck 2007,  R)
Good Luck Chuck
omg this movie is so profane but so hilarious!!!! i loved it!
188
The Ruby in the Smoke 2006,  Unrated)
The Ruby in the Smoke
its a lot like the book which makes it really good
189
Les Miserables 1998,  PG-13)
Les Miserables
it was ok. kinda weird though.
190
Annie Get Your Gun 1950,  Unrated)
Annie Get Your Gun
This movie is amazing! i love the music!!!!!!
191
Legend of Frosty the Snowman 2005,  Unrated)
Legend of Frosty the Snowman
I love frosty the snowman!!!!
192
Rigoletto 1993,  Unrated)
Rigoletto
omg i live rigoletto! its a classic in my eyes. i saw it in music class when i was in 5th grade! but its so sad
193
Beowulf 2007,  PG-13)
Beowulf
it was a really good movie. the graphics were amazing! i liked the first part when beowulf was younger better than when he was an old guy.
194
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
omg i loved this movie! anyone can enjoy it! it has a great plot but also great music!
195
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
haha good movie, funny and full of action at the same time!
196
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
Alvin and the Chipmunks
haha this movie was hilarious! the chipmunks are so cute!
197
Mujhse Dosti Karoge 2002,  Unrated)
Mujhse Dosti Karoge
i love this movie! raj is really mean and annoying tho.....i love rohan!
198
Balls of Fury 2007,  PG-13)
Balls of Fury
it wasnt as funny as i thought it would be but it was still pretty good!
199
Dhoom 2 (Dhoom:2) 2006,  Unrated)
Dhoom 2 (Dhoom:2)
it was good, but not as good as the first one. hrithik roshan does a good job as the bad guy. i want to know what happened to sheena tho!
200
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
hahaha funny and very good movie!
201
Fool's Gold 2008,  PG-13)
Fool's Gold
it was a really good movie, funny and interesting. kate and matt make such a cute couple.
202
21 2008,  PG-13)
21
it was really intense and interesting, loved it!
203
Vantage Point 2008,  PG-13)
Vantage Point
it was a really intense movie but it was really good!
204
Iron Man 2008,  PG-13)
205
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
i really dont like hilary swank but this movie was so touching! :( i cried my eyes out
206
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
FANTASTIC MOVIE!!! it was humorous but meaningful at the same time :)
207
Made of Honor 2008,  PG-13)
Made of Honor
great movie! i love patrick dempsey!! he did such a good job!! it was really cute!
208
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
hahahahaa i never thought i would want to see something like this, but i was forced to on a 17 hour bus ride, and it was actually pretty good. really funny :D
209
The Happening 2008,  R)
The Happening
um...haha interesting movie, kinda weird though lol....not scary at all
210
Wanted 2008,  R)
Wanted
it was pretty good, great action scenes!
211
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2)
this movie was great! it had really good effects and was actually pretty funny too!
212
Jumper 2008,  PG-13)
Jumper
it was a really good movie! it was interesting and full of action.
213
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
Fun With Dick and Jane
saw it on on demand when i was bored out of my mind. it was pretty funny though. i love the little kid who doesnt like to talk in english :)
214
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
it was a really cute movie! it was funny but also really sweet at the same time :)
215
The House Bunny 2008,  PG-13)
The House Bunny
it was funny and cute. it kind of went over the top sometimes though.
216
The Sweetest Thing 2002,  R)
The Sweetest Thing
the sweetest thing was absolutely hysterical. a total flick chick to watch eith your best friends. LOVED IT.
217
Casanova 2005,  R)
Casanova
it was a great movie, very funny but romantic and interesting at the same time.
218
My Best Friend's Girl 2008,  R)
My Best Friend's Girl
funny movie, dane cook and kate hudson make a terrific pair.
219
The Ugly Truth 2009,  R)
The Ugly Truth
it as a great movie :) kind of vulgar at times but it was funny and addicting
220
The Hangover 2009,  R)
The Hangover
one of THE funniest movies ive ever seen. i couldnt stop laughing the whole way through
221
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3)
very funny movie. loved the new characters, especially Buck. good movie to see with people of any age.
222
Public Enemies 2009,  R)
Public Enemies
thought it was a really good movie, loved the places in wisconsin that i could recognize. very interesting and thrilling. never stopped its fast moving pace.
223
I Love You Beth Cooper 2009,  PG-13)
I Love You Beth Cooper
absolutely LOVED it. great teen flick. was a lot of fun to see with my boyfriend.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments