My Favorite Movies


  taz2crunck's Rating My Rating
1
Saw II 2005,  R)
Saw II
Awesome ass movie, wasn't scary at all but had a great suspense and thriller to it.
2
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Cool superhero movie, it'd be better if they make a live version.
3
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Chocolate ftw !!!
4
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
One of the best love story movies ever!
5
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Great story and great adventure/action movie.
6
American Pie 1999,  R)
American Pie
funny ass movie!
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Great Adventure/action movie!
8
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
I highly recommend this movie!
9
The Messengers 2007,  PG-13)
The Messengers
Pretty good movie, had a great suspense i definitely recommend it to be watched.
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Definitely worth watching, Jonney Depp is hella funny!
11
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Awesome movie!
12
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Kick ass movie, i love it!
13
28 Weeks Later... 2007,  R)
28 Weeks Later...
This one way more scary and intense than the last one. Lot of blood and gore and killing, nasty, creepy, gross, disgusting movie. The airforce bombing was by far the best part in the movie they totally dominated the little bastards!
14
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
This movie was way better than i had expected to be, i was a bit disappointed to not get a full view of Galactus himself, but the surfer was awesome and i loved the whole "power switching" thingy.
15
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Best action movie sequal of all time!
16
Spider-Man 2002,  PG-13)
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
18
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
19
King Kong 2005,  PG-13)
20
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
22
Scary Movie 2000,  R)
23
Saw 2004,  R)
24
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
26
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
27
Scary Movie 2 2001,  R)
28
Transporter 2 2005,  PG-13)
29
The Transporter 2002,  PG-13)
30
X-Men 2000,  PG-13)
31
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
32
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
33
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
34
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
35
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo! 2005,  Unrated)
36
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!) 2004,  Unrated)
37
Bleach: Memories of Nobody 2006,  Unrated)
38
Doragon bôru Z 1: Ora no Gohan wo kaese (Dragon Ball Z: Dead Zone) 1997,  Unrated)
39
Doragon bôru Z: Kono yo de ichiban tsuyoi yatsu (Dragon Ball Z: The Movie - The World's Strongest) 1990,  PG-13)
40
Doragon bôru Z 3: Chikyû marugoto chô kessen (Dragon Ball Z: The Tree of Might) 1990,  PG)
41
Doragon bôru Z 4: Super saiyajin da son Gokû (Dragon Ball Z: Lord Slug) 1991,  Unrated)
42
Doragon bôru Z 6: Gekitotsu! Hyakuoku powâ no senshitachi (Dragon Ball Z: Return of Cooler) 1992,  Unrated)
43
Equilibrium 2002,  R)
44
Beneath the Valley of the Ultra-Vixens 1979,  NC-17)
45
Ultra Warrior (Welcome to Oblivion) 1992,  R)
46
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Great action! Great Comedy ! Overall Cool Movie!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments