My Favorite Movies
| tayabear36's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 2 |
The Shining 1980, R) |
|
| 3 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 4 |
The Basketball Diaries 1995, R) |
|
| 5 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 6 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 7 |
On the Waterfront 1954, Unrated) |
|
| 8 |
A Streetcar Named Desire 1951, PG) |
|
| 9 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 10 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 11 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 12 |
Four Brothers 2005, R) |
|
| 13 |
The Amityville Horror 2005, R) |
|
| 14 |
Head Over Heels 2001, PG-13) |
|
| 15 |
Beaches 1988, PG-13) |
|
| 16 |
Elvira, Mistress of the Dark 1988, PG-13) |
|
| 17 |
The Power of One 1992, PG-13) |
|
| 18 |
Twilight 2008, PG-13) |
|
| 19 |
The Twilight Saga: New Moon 2009, PG-13) |



















