My Favorite Movies


  Tay0915's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
omg brilliant , love every little detail of it ... forever will be my favorite movie ! :) Baz is a genius <3 This Movie will forever be my heart , knowing every line , every song <3
2
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
amazing !!! ITS TOTALLY WORTH 6 HUNDRED MILLION FROM BOX OFFICE! PLUSSSSSS OSCARS !


IT SANK SO GOOD IT RULED ADN ROCKED !!
3
The Lovely Bones 2009,  PG-13)
The Lovely Bones
soo good , a bit skeptical of it at first after having read the book but very pleasantly surprised . very good acting , SG and effects were beautiful and a great touch to the film . A few things I would change if i was the Director but other than that very good .
4
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
Loved it !
5
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
one of my favorite movies
6
Silkwood 1983,  R)
Silkwood
amazing movie , soo moving , one of Meryl's best :)
7
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
8
Grease 1978,  PG)
Grease
YOUR THE ONE THAT I WANT!! OO O O YEAH THE ONE THAT I WANT OOO OO THE ONE I NEED OF YES INDEED !! :P LOL ANYWAYS GREAT MOVIE! 30 SOMTHIN YEARS OLD AND ITS STILL FAB !
9
Moonstruck 1987,  PG)
Moonstruck
one of the best movies ive ever seen . a big thumbs up on cher's part.
10
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
the best movie ever !!! great cast!!
11
Walk the Line 2005,  PG-13)
12
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
i loved it !
13
Stepmom 1998,  PG-13)
Stepmom
one of my favorite movies !
14
Marvin's Room 1996,  PG-13)
Marvin's Room
fab cast !
15
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
one of my favorite movies , so cleverly done . the subject of mental illness have never really been adressed in many films so this is a moving and unique movie .
16
White Oleander 2002,  PG-13)
White Oleander
sad.. but a good adventure and its interesting watching the characters change visably and emotionaly as real life things are happening to them.
17
The Banger Sisters 2002,  R)
The Banger Sisters
I love the part when susan sarandon goes nuts and when she runs over harry with her car in the cemetary ! lol " well someone had to , did you hear yourself?! " :P
18
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
LOVED IT !! LOVED LOVED LOVED IT !! LOLOLOLOL STILL LAUGHING
19
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
great comedy , Renee does a great job :)
20
In Her Shoes 2005,  PG-13)
In Her Shoes
FUNNY !! , MOST FUNNY GOOD !
21
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
DONT CALL ME SHIRLEY!!!!!! :# LOL >one of my favorite movies
22
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
robin is soo talented ! geez speachless ! :)AWW I LOVE THIS MOVIE ,, I NEVER GET SICK OF IT!
23
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
soo sad!!! but very good !
24
The Ring Two 2005,  PG-13)
25
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
the book was good .. the movie .. even better .. you dont find that very often ! :)
26
The Ring 2002,  PG-13)
27
Tuck Everlasting 2002,  PG)
Tuck Everlasting
book and movie was good !
28
My Dog Skip 1999,  PG)
My Dog Skip
i cant watch this movie without cryin! wahhh!!! :( it such a good movie at the same time .... the ending is soo sad ! i mean frankie why the hell did you hit the cute doggy ?? why!?! i cry mostest in the end .. im very very pathetic ..
29
The Family Stone 2005,  PG-13)
The Family Stone
great cast! very family relatable !hilarious! full of funny actors LOVES IT
30
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
wonderfully done ..good cast ... impressive ... it is sooo oscar winner ! >one of my favorite movies !
31
Thelma & Louise 1991,  R)
Thelma & Louise
this movie shows that US WOMEN CAN GO CRAZY AND SHOOT OFF GUNS TOO!!!and overcourse fight the law.. :p
32
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
Mamma Mia!
OMG ! THIS IS THE MOST AMAZING , FABULOUS , AWSOME , BRILLIANT , 100% , SUPPER TROUPER DOOPER , THE GREATEST MOVIE EVER !! THE BEST EVERYTHING , BEST CAST , BEST LOCATION , BEST COSTUMES , BEST EVERYTHING !!!!!!
33
Anywhere But Here 1999,  PG-13)
Anywhere But Here
a good mother daughter movie !
34
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
Riding in Cars with Boys
amazing! i loved it ! its sooo true and real!
35
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
i love this movie!!! amazingly done!!! the movie is if not better than the book! doesnt happen that often !








i loved it !
36
Just a Walk in the Park 2002,  Unrated)
Just a Walk in the Park
why isnt this on dvd ??? hmm????? why ??
37
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
well done .. i love the film location.. New Zealand .. who new ? :p those kids got talent loved it
38
Dan in Real Life 2007,  PG-13)
Dan in Real Life
a good relatable family film....geez steve carell is such a loser in this !
39
Animal Farm 1999,  PG)
Animal Farm
mooooo!!! oink oink !!
i loved this movie ever since it came out when i was little .. always loved it .. gives the animals a voice .
40
Flipper 1996,  PG)
Flipper
i grew up with this movie. i will always love this movie.
41
Father of the Bride 1991,  PG)
Father of the Bride
i hope my dad is like that when i get married one day ! imbarassing ! :p
42
Jack 1996,  PG-13)
Jack
i absolutly love this movie !!
43
Mr. Wrong 1996,  PG-13)
Mr. Wrong
funny !
44
Mrs. Winterbourne 1996,  PG-13)
Mrs. Winterbourne
well done .. very good . an emotional adventure..
45
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
WHAT CAN I SAY JOHNNY IS HOT IN EVERY FRICKIN FILM ! LOVED IT ! THE THEME .. EVERYTHING !

AMAZING ! BEAUTFILY DONE!
46
The Painted Veil 2006,  PG-13)
47
The First Wives Club 1996,  PG)
The First Wives Club
love this movie!!! fab cast!! funny !
48
The Jane Austen Book Club 2007,  PG-13)
49
The Parent Trap 1998,  PG)
The Parent Trap
loved this movie since i was little :)
50
Bicentennial Man 1999,  PG)
Bicentennial Man
ABSOLUTLY FABULOUS
OMG ... AWSOME ... GREAT.. ROBIN THE ROBOT NEED I SAY MORE ?
one is glad to be of survise
51
The Jerk 1979,  R)
The Jerk
HE IS SUCH A IDIOT!!! LMAO !
52
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
THE BEST GIRLY MOVIE OUT THERE !!! THE BEST ! CAST , EVERYTHING ! THE BEST!
53
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
one of julia roberts funniest movies
54
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
impressive
55
A Prairie Home Companion 2006,  PG-13)
56
Mermaids 1990,  PG-13)
57
Jaws 1975,  PG)
Jaws
sharkie!! hehe love em!
58
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
SUCH A FUNNY DISFUNCTIONAL FAMILY ! its always the frickin chicken !!!!!!!!! lmao AWESOME MOVIE
59
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
2 thumbs up!! AMAZING ! loved it!!
60
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
this movie will aways be magical still a good movie
61
Terms of Endearment 1983,  PG)
Terms of Endearment
ER... SAD! :(
62
Bonneville 2008,  PG)
Bonneville
A+ EVERYTHING !
63
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
thankgod i dont have a family like that !!!!!!
64
Connie And Carla 2004,  PG-13)
Connie And Carla
ITS SHOW TIME! * HEHE funny !
65
The Wedding Date 2005,  PG-13)
66
Robin Williams: Live on Broadway 2002,  Unrated)
Robin Williams: Live on Broadway
i could watch this guy all day i love robin williams ! i could not stop laughing for at least a hour and a half !!
67
Music of the Heart 1999,  PG)
Music of the Heart
" YOU NEED VIOLINS ? ... I HAVE LIKE 50 VIOLINS !!!!! " great movie!!
68
Sleepwalking 2008,  R)
69
Virginia's Run 2002,  PG)
Virginia's Run
great movie! me as a horse owner , i am very perticular about horse movies ... the facts the script .so it was suprisingly good .
70
The Saddle Club: Adventures at Pine Hollow 2001,  Unrated)
71
The Saddle Club: The First Adventure 2001,  Unrated)
72
Great Balls of Fire! 1989,  PG-13)
73
The War 1994,  PG-13)
The War
one of my favorite movies
74
Radio Flyer 1992,  PG-13)
75
Cold Mountain 2003,  R)
76
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Say IM A BIRD!!!!!!!!
I LOVE THE FARIS WHEEL SCENE ! LOL TOO FUNNY !
77
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
John is sooo funny in this movie!!!
78
A Walk to Remember 2002,  PG)
79
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
i love this movie!
i cried at the end !!!
80
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
Where the Heart Is
a great cast with a great story to tell.. and this cast tells this story with a wonderful adventure of trust and true friends and the hard times of life.
81
Blast from the Past 1999,  PG-13)
Blast from the Past
one of my favorite movies !
82
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
awesome movie
83
Miss Pettigrew Lives for a Day 2007,  PG-13)
Miss Pettigrew Lives for a Day
very good , but i wouldnt call it the best .
84
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
Drop Dead Fred
grew up watching this movie ;)
85
Diana: Last Days of a Princess 2007,  Unrated)
Diana: Last Days of a Princess
very very impressive .. who new what a hard life that true imbasador and princes had ? wow . i really hope they will find out more on this interesting tale of her death .
86
Hocus Pocus 1993,  PG)
Hocus Pocus
loved it!!!!!!! amazing ! we witches rock!
87
Muppet Treasure Island 1996,  G)
Muppet Treasure Island
ive always loved this movie , ive been watching this movie since i was 5
88
Red Eye 2005,  PG-13)
Red Eye
not too scary but good .
i wouldnt want to be rachel mcadams on that plane with that creep... on the other hand ... he was very hottt..ok movin on . :p
89
The Stone Angel 2007,  R)
The Stone Angel
sad truth of life and a wonderful story , acted wonderfully by canadian actors in the canadian home :)
90
The Life Before Her Eyes 2008,  R)
The Life Before Her Eyes
very very cleverly done!!! im very impressed ! it was totally forth waiting 2 weeks for! a good perfomance from evan rachel wood !
91
The Witches of Eastwick 1987,  R)
The Witches of Eastwick
absolutly awesome cast !
92
The Flintstones in Viva Rock Vegas 2000,  PG)
93
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
94
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
The Red Violin (Le violon rouge)
i love how this movie is created with the story of the violin and the cleverness behind it all .
95
Ladder 49 2004,  PG-13)
Ladder 49
such a good movie
96
Crush 1992,  R)
Crush
one of the best romantic comedies ive seen in a while
97
Oliver Twist 1997,  Unrated)
98
Outrageous Fortune 1987,  R)
Outrageous Fortune
great cast ... i wish there was more movies like this .
99
Closing the Ring 2007,  R)
Closing the Ring
wonderful , a real romance , 5 stars ! should have been nominated for a acadamy award !
100
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
101
Evening 2007,  R)
Evening
good cast , moving story , a 4and half stars :)
102
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
great performance from both dustin hoffman and tom cruise ! five stars !
103
The Way We Were 1973,  PG)
The Way We Were
wow very powerful and talented performance on barbara streisand and robert redford's characters .. very good story , its so real and the reality of the fact that these things happen and the truth of it is just a terrific story . i loved it .
104
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
The Bridges of Madison County
wonderful performance from both clint and meryl , lovely story , just a 5 star . i love how it is a story of chances and life , and love , you only have one life and there only one love , but there are sacrifieses too.
105
The White Countess 2005,  PG-13)
The White Countess
wow well what can i say , great cast , great story . this is one those movies that just dont get recognized for its greatness . wonderful connection and performance between richardson and fiennes .
106
Doubt 2008,  PG-13)
Doubt
great movie , ive gotta give credit to the wonderful cast , meryl , Amy , Phillip , great job !
107
One True Thing 1998,  R)
One True Thing
absolutly wonderful , wonderful cast , lovely story , meryl streep plays a wonderful cancer women. just a powerful performance from all four of them !
108
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
absolutly moving and wonderful , prob one of the best world war 2 movies ever . Adrian Brody is simply gorgous even though he looks like a muppet half way through . His performance was shocking and i love how this movie shows the agony and dispear and the true hell of that time period . There wasnt an once of happiness in this movie and thats whats so great about it , life isnt all happy faces and sunshine and rainbows blowin out your ass folks , lifes crap sometimes . Also i think people who do think life is a pocket full of sunshine should watch this , Jewshish people went through hell for just believing in there leligion and that takes a whole lotta bravery .
109
The West Side Waltz 1995,  Unrated)
The West Side Waltz
such an awesome movie :)
110
The Taking of Pelham 1 2 3 2009,  R)
The Taking of Pelham 1 2 3
one of the best thriller films ive ever seen . John Travolta played an excellent criminal nut .. awesome performance on his part !
111
Stella 1989,  PG-13)
Stella
good job on Bette's acting , such a sad movie but so true . i loved it :)
112
Julie & Julia 2009,  PG-13)
Julie & Julia
I will never forget when i saw this movie in vancouver it was soo amazing .. loved it .
113
Funny Girl 1968,  G)
114
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
Gorgous movie ! so well done ! absolutely loved it ! :D
115
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
Absolutely amazing! This film is gonna take all the awards at the Oscars .. I say how good this movie is in a word ... wow
116
Cabaret 1972,  PG)
Cabaret
I loved this film , singing , acting , dancing was all great but the one thing that disappointed me was the ending and that its a legendary musical but it doesn't feel like it is . I think there should have been more musical songs in it personally . Liza did an amazing job with this movie . still disappointed a bit but all in all it wasn't that bad .
117
Awakenings 1990,  PG-13)
Awakenings
awesome movie
118
Morning Glory 2010,  PG-13)
Morning Glory
Loved it ! great cast ! loved the soundtrack ! :)
119
Dead Man Walking 1995,  R)
Dead Man Walking
Sooo Good , very good acting from Susan and Sean , love execution scene , soo powerful .
120
Autumn in New York 2000,  PG-13)
Autumn in New York
very good , i'd say its like Moulin rouge meets A walk to remember minus the singing plus a flair of New york city . soo sad , a few things id change but not much .
121
Mystic Pizza 1988,  R)
Mystic Pizza
ooo pizza ! i like pizza .. ok dont get me started ... :p
122
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
sooo magical ... Baz you've truly done greatness here ! .. gosh is Baz ever Brave to take on this movie .. good on ya mate :)
123
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
very well done , very sad though , like the ending
124
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011,  PG-13)
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2
brilliant , perfect , watching Harry potter and growing up with it , 10 years of waiting and i at first was very skeptical of how this finale could not be ruined .. but it wasn't , it was perfect , it ended and touched my heart , it cannot be topped . this final movie is oscar worthy by far. Still crying after just having watched the end.
125
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
LOVED IT
126
Hoodwinked 2006,  PG)
Hoodwinked
hehe i love BOINGO THE BUNNY!!!! hehe love him!!!!!!!!!!! Boingo rocks
127
Happy Feet 2006,  PG)
128
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
129
The Breakfast Club 1985,  R)
130
Out of Africa 1985,  PG)
Out of Africa
as always impressive performance on meryl's part :)
131
My Cousin Vinny 1992,  R)
My Cousin Vinny
very good movie , impressive acting from both joe pesci and marisa tomei
132
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
133
Hanky Panky 1982,  PG)
Hanky Panky
love the cast , soo funny lol
134
Hello, Dolly! 1969,  G)
Hello, Dolly!
so good :)
135
Rent 2005,  PG-13)
Rent
good movie ... songs are good
i like that La Boheme theme .
136
Orphan 2009,  R)
Orphan
I was sooo impressed with this movie , the ending would have to be my favorite .
137
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Such a good movie , love johnny , Leo is incredible in this film , the best acting i've seen in a long time ... very good job Leo
138
Malice 1993,  R)
Malice
surprisingly suspenseful , unpredictable ... liked it
139
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
very good movie , im not into gangsterism or mobsters and i thought it was interesting , great cast .
140
Runaway Bride 1999,  PG)
Runaway Bride
one of my favourite romantic comedies , so fun
141
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
one of my favorite movies , always have a special place in my heart :)
142
Notting Hill 1999,  PG-13)
143
Hamlet 1996,  PG-13)
Hamlet
so good , watched it in class while reading the play , very good :)
144
Casino 1995,  R)
Casino
very very good , I didnt think it was possible but it tops Goodfellas , great cast , im not a fan of Gangsters or anything of that sort but this was very very good . love the suspense and good acting .
145
The Client 1994,  PG-13)
The Client
Love this movie
146
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
147
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
148
Boys on the Side 1995,  R)
Boys on the Side
really good movie :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments