My Favorite Movies


  tawitti's Rating My Rating
1
Tokyo Story ,  Unrated)
2
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
3
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
4
Meshi (Repast) 1951,  Unrated)
5
La Strada (The Road) 1954,  PG)
6
Mouchette 1967,  Unrated)
7
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
8
Nana 2005,  Unrated)
9
Goodbye, Children (Au Revoir Les Enfants) 1987,  PG)
10
Ponette 1996,  Unrated)
11
The Scent of Green Papaya (Mùi du du xanh - L'odeur de la papaye verte) 1993,  Unrated)
12
Suspiria 1977,  R)
13
Pather Panchali (Song of the Little Road) 1955,  Unrated)
14
Untamed Heart 1993,  PG-13)
15
Les Amants du Pont-Neuf (The Lovers on the Bridge) 1991,  R)
16
Nada sô sô (Tears for You) 2006,  Unrated)
17
Taiyo no uta (Midnight Sun) 2007,  Unrated)
18
Early Summer 1951,  Unrated)
19
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) 1986,  Unrated)
20
A Short Film About Love 1988,  Unrated)
21
4:30 2006,  Unrated)
22
Late Spring 1949,  G)
23
Ploy 2007,  Unrated)
24
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
25
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
26
La Vie Rêvée des Anges (The Dreamlife of Angels)(The Daydreams of Angels) 1998,  R)
27
The Lacemaker (La Dentelliere) 1977,  Unrated)
28
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) 2002,  R)
29
Dancer in the Dark 2000,  R)
30
Breaking the Waves 1996,  R)
31
The Lover (L'amant) 1992,  R)
32
Christmas in August (Palwolui Christmas) 1998,  Unrated)
33
Ditto 2000,  Unrated)
34
Dear Frankie 2004,  PG-13)
35
Somersault 2004,  Unrated)
36
Videodrome 1983,  R)
37
Where Is the Friend's Home? 1987,  Unrated)
38
Rak haeng Siam (The Love of Siam) 2007,  Unrated)
39
Tulitikkutehtaan tyttö (The Match Factory Girl) 1989,  Unrated)
40
Chungking Express 1994,  PG-13)
41
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) 1962,  Unrated)
42
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) 1959,  Unrated)
43
Be With Me 2005,  Unrated)
44
L'Avventura (The Adventure) 1960,  Unrated)
45
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928,  Unrated)
46
Au Hasard Balthazar 1966,  Unrated)
47
An Angel at My Table 1990,  R)
48
The Piano 1993,  R)
49
Secrets & Lies 1996,  R)
50
Exotica 1994,  R)
51
Midnight Cowboy 1969,  R)
52
Birdy 1984,  R)
53
Central Station (Central do Brasil) 1998,  R)
54
Boys on the Side 1995,  R)
55
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
56
Bed of Roses 1996,  PG)
57
Le Dernier jour (The Last Day) 2005,  R)
58
Zamani barayé masti asbha (A Time for Drunken Horses)(Intoxication for Horses) 2000,  Unrated)
59
Die Bitteren Tränen der Petra von Kant (The Bitter Tears of Petra Von Kant) 1972,  R)
60
The Color of Paradise 2000,  PG)
61
The Promise (La Promesse) 1996,  Unrated)
62
Get Real 1998,  R)
63
Latter Days 2003,  R)
64
À tout de suite (Right Now) 2005,  Unrated)
65
The World of Apu ,  Unrated)
66
Yeonae soseol (Lover's Concerto) 2002,  Unrated)
67
The Flight of the Innocent (La corsa dell'innocente) 1992,  R)
68
Toto le Héros (Toto the Hero) 1991,  PG)
69
Mamma Roma 1962,  Unrated)
70
Il Vangelo Secondo Matteo (The Gospel According to St. Matthew) 1964,  Unrated)
71
The King of Kings 1927,  Unrated)
72
Procès de Jeanne d'Arc (Trial of Joan of Arc) 1962,  Unrated)
73
Single White Female 1992,  R)
74
There Was a Father 1942,  Unrated)
75
Fun Bar Karaoke 1997,  Unrated)
76
Sheng xia guang nian, (Eternal Summer) 2006,  Unrated)
77
Hadaka no shima (Naked Island) 1961,  Unrated)
78
Garçon Stupide 2004,  R)
79
Son Frère (His Brother) 2003,  Unrated)
80
The Vertical Ray of the Sun (At the Height of Summer) (Mua he chieu thang dung) 2000,  PG-13)
81
Jules and Jim 1962,  Unrated)
82
The Blossoming of Maximo Oliveros (Ang Pagdadalaga ni Maximo Oliveros) 2005,  Unrated)
83
Tong nien wang shi (A Time to Live and a Time to Die) 1985,  PG)
84
Dongdong de jiaqi (A Summer at Grandpa's) 1984,  Unrated)
85
Onna ga kaidan wo agaru toki (When a Woman Ascends the Stairs) 1963,  Unrated)
86
Nagareru (Flowing) 1956,  Unrated)
87
The Witnesses (Les Temoins) 2007,  Unrated)
88
Douches froides (Cold Showers) 2005,  Unrated)
89
Faustrecht der Freiheit (Fox and His Friends) (Fist-Fight of Freedom) 1975,  Unrated)
90
Bangkok Love Story 2007,  Unrated)
91
Yoru no pikunikku (Night Time Picnic) 2006,  Unrated)
92
Noriko no shokutaku (Noriko's Dinner Table) 2005,  Unrated)
93
Tengoku no honya - koibi (Heaven's Bookstore) 2004,  Unrated)
94
The Story of the Weeping Camel 2003,  PG)
95
A Man and a Woman 1966,  Unrated)
96
Plata quemada (Burnt Money) 2000,  R)
97
Toni 1934,  Unrated)
98
Jeux Interdits (Forbidden Games) 1952,  PG)
99
Ashita no watashi no tsukurikata (How to Become Myself) 2007,  Unrated)
100
Le Vieil Homme et l'Enfant (The Two of Us) (The Old Man and the Boy) 1968,  R)
101
I'm Going Home 2001,  Unrated)
102
La Pointe-Courte 1954,  Unrated)
103
Cowboys & Angels 2004,  PG)
104
Otona no miru ehon - Umarete wa mita keredo (I Was Born, But...) (Children of Tokyo) ,  Unrated)
105
You Can Count On Me 2000,  R)
106
Le Papillon (The Butterfly) 2003,  Unrated)
107
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
108
Equinox Flower 1958,  Unrated)
109
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) 1965,  Unrated)
110
Efter brylluppet (After the Wedding) 2006,  R)
111
The Daughter of Keltoum (La Fille de Keltoum) 2001,  Unrated)
112
Les Biches (Bad Girls) (Girlfriends) (The Does) 1968,  R)
113
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
114
Romeo, Julia a tma (Romeo, Juliet and Darkness) (Sweet Light in a Dark Room) 1959,  Unrated)
Romeo, Julia a tma (Romeo, Juliet and Darkness) (Sweet Light in a Dark Room)
One of the best love story I've ever seen !

Sensitive,gentle,lovely,romantic,tragic.

The two lead actors are perfect,the face of an actress is beautifully haunting .... it lingers in my mind.


Beautiful black and white photography.

The movie itself is brilliant,it made me cry.
115
Glue 2006,  Unrated)
116
I bambini ci guardano (The Children Are Watching Us) 1944,  Unrated)
117
Tatie Danielle 1990,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments