My Favorite Movies


  tattoodebs's Rating My Rating
1
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
good film, i've watched it twice.
2
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
What a film, love Russell Crowe in this. gr8 music too.
3
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
Love this film, full of action and intrigue. Love choice of actors. gr8.
4
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
A superb film. Tom Hanks what an actor.
5
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
This film blew me away. superb acting and music.
6
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
excellent film. Never get tired off watching it.
7
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
superb film, musics fantastic.
8
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
gr8 film, enjoyed it.
9
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
one of my favs, both actors r superb
10
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
good film, very funny and sad too.
11
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
12
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Never get bored with watching this film. full off stars, goodmusic and little stories within a story. cool.
13
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Have watched this film so many times. superb acting and gr8 music. love it.
14
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Good film, Mel Gibson corrrrrrrrrrrr good acting too lol
15
The Shining 1980,  R)
The Shining
Jack Nicolson what an actor. superb scary film.
16
Along Came a Spider 2001,  R)
Along Came a Spider
very good film, good acting and story.
17
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
loved it, watch it often.
18
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
brilliant film, excellent music. especially the GOO GOO DOLLS, IRIS
19
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
excellent film. Love Alan Rickman he stole the film for me. Good choice off actors throughout. love it.
20
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
This is one of my favs. I have lost count of times iv'e watched it. No it back to front and inside out, lol Iv'e also followed this cult movie round the country. excellent. Got in me local paper for it.
21
The Commitments 1991,  R)
The Commitments
Excellent film. Gr8 music and plenty of action. Have watched it loads never get tired off it.
22
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
what can i say Anthony Hopkins is awesome. love this film and the others that followed it.
23
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
good film. excellent acting.
24
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
excellent film
25
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
excellent film. love nick cage.
26
Apollo 13 1995,  PG)
Apollo 13
very good film. gr8 acting.
27
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
very good film, love Julia Roberts.
28
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
excellent film. Tom Hanks is such a varied actor.
29
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
love this film, the whole cast are fantastic. watch it often.
30
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
Full off action from start to finish. If u like cars and speed this is the film.
31
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
good film plenty of action
32
Assault on Precinct 13 2005,  R)
Assault on Precinct 13
good film with twists and turns
33
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
love this film, good story and superb acting.
34
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
gr8 drama, acting and story.
35
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
very funny and sad too like this film.
36
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
good film, think this version is best so far.
37
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Make-ups amasing. good acting too. good film.
38
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
Love this film. I'm into samuria, geisha anything japanese.
39
Billy Elliot 2001,  R)
Billy Elliot
what a fantastic film. Love Jamie Bell and Julie Walters. Musics fantastic too T-Rex
40
Tattoo 2002,  Unrated)
Tattoo
Brilliant film, murder and tattoos
41
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
Gr8 film, so funny. Love Patrick Swayzse in drag lol
42
Catch Me If You Can 1989,  R)
43
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
love this film, lost count of how many times iv'e watched it lol
44
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
So so funny.
45
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
So so funny. gr8 film.
46
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
This film u can watch over and over. It never dates. music is excellent.
47
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Loved it, so funny.
48
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Best gangster film ever. Who can forget the horses head, yuk lol
49
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Loved it. excellent film.
50
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
loved it, good follow on from one.
51
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
Bob Hoskins is a superb actor, he made it look real with the animation. gr8.
52
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
soooooooooooooo funny. Love Jim Carrey in this.
53
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
funny film. gr8 music. love it.
54
A Man Called Horse 1970,  R)
55
Cat Ballou 1965,  Unrated)
Cat Ballou
funny.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments