My Favorite Movies


  tatorgirl's Rating My Rating
1
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
i love it...the phantom is my favourite character
2
Four Brothers 2005,  R)
Four Brothers
it's in my top 10 favourite movie list...i'm still working on it but it's in there
3
A Perfect World 1993,  PG-13)
4
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
the best and most acurate movie out there based on an actual event!
5
Casino Royale 2006,  PG-13)
6
Backdraft 1991,  R)
Backdraft
this is also in my top 10 and it made me cry (this is one of a few movies that i'm going to admit that made me cry).
7
Troy 2004,  R)
Troy
It's rare for me to find a movie where I want to watch it over and over again...this is one of them and in the top 10
8
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
MY FAVOURITE DISNEY MOVIE
9
Assassins 1995,  R)
10
Get Carter 2000,  R)
Get Carter
who doesn't know it's in the top ten
11
The 'Burbs 1989,  PG)
The 'Burbs
hello Tom Hanks and you really love that street(and just a little bit...want to live there)
12
Stigmata 1999,  R)
13
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
14
3000 Miles to Graceland 2001,  R)
15
The Producers 2005,  PG-13)
The Producers
frickin hi-llarious!!!
16
The Snow Walker 2003,  PG)
The Snow Walker
Love it!
17
The Fall 2006,  R)
The Fall
So, in my top 5
18
The Major and the Minor 1942,  Unrated)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. Cyralsneer
    Cyralsneer posted 4 years ago

    Hey Taylor, great list, I loved "Four Brothers" Mark Whalberg was awesome! You liked "The Burbs" , I loved that movie! I don't know anyone else who likes that movie, Just Awesome!