Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tatihc's Rating My Rating
1
High Fidelity 2000,  R)
2
Chicago 2002,  PG-13)
3
Trainspotting 1996,  R)
4
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
5
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
6
About a Boy 2002,  PG-13)
7
Almost Famous 2000,  R)
8
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
9
Big Fish 2004,  PG-13)
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
11
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
12
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
13
Closer 2004,  R)
14
Dead Poets Society 1989,  PG)
15
Donnie Darko 2001,  R)
16
Elizabethtown 2005,  PG-13)
17
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
18
Fight Club 1999,  R)
19
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
20
Forrest Gump 1994,  PG-13)
21
Garden State 2004,  R)
22
Grease 1978,  PG)
23
Grindhouse 2007,  R)
24
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
best movie and soundtrack ever.
25
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
26
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
27
Little Miss Sunshine 2006,  R)
28
Lost In Translation 2003,  R)
29
Lady in the Water 2006,  PG-13)
30
Love Actually 2003,  R)
31
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
AWESOME MOVIE!
32
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
33
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
34
Notting Hill 1999,  PG-13)
35
Pride and Prejudice 2005,  PG)
36
Pulp Fiction 1994,  R)
37
Requiem for a Dream 2000,  R)
38
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
great movie, a must see.
39
Rent 2005,  PG-13)
40
Shaun of the Dead 2004,  R)
41
Sleepy Hollow 1999,  R)
42
Team America - World Police 2004,  R)
43
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
44
The Departed 2006,  R)
45
The Godfather 1972,  R)
46
The Godfather, Part II 1974,  R)
47
The Godfather, Part III 1990,  R)
48
Walk the Line 2005,  PG-13)
49
You've Got Mail 1998,  PG)
50
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
51
Bee Movie 2007,  PG)
52
Citizen Kane 1941,  PG)
53
Hair 1979,  PG)
54
Identity 2003,  R)
55
Little Voice 1998,  R)
56
The Sound of Music 1965,  G)
57
Ghost World 2001,  R)
58
C.R.A.Z.Y. (Crazy) 2005,  R)
59
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
60
The Virgin Suicides 1999,  R)
61
Speak 2005,  PG-13)
62
The Nanny Diaries 2007,  PG-13)
63
The Princess Diaries 2001,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments