My Favorite Movies


  1. tashagirl113
  2. ** Angelfire

Give list a short description

  tashagirl113's Rating My Rating
1
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
This has got to be my most favorite movie ever. It is so funny because I actually found this movie in a discount bin and didn't have very high expectations for it. WOW!!! did I ever get my monies worth. I watch this movie numerous times through out the year and it has become a must-see at Christmas. This really is the ultimate romantic comedy. It's funny and sad and...well it's just lovely.
2
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
This film is a complete and utter visual masterpiece. This has got to be the BEST film I have seen in a really long time. Kudos to the makers of this film. A definate must see and this movie is now at the top of my list of favorites.
3
Legend 1986,  PG)
Legend
They just don't make movies like this anymore. This movie is magical.
4
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991,  PG)
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua)
I just can't find the words to describe this film that would do it justice. This film is AWESOME. Great acting, beautiful story. I was so drawn to the main character and the overall story just sucked me in. Please watch this movie, you don't know what you are missing.
5
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) 1994,  Unrated)
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu)
Excellent foriegn film. This film has a wonderful story.
6
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
Love, love, love this movie. This is one of my favorites.
7
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Don't get me wrong this movie is GRRREAT, but it does make me sick everytime i watch it :)
8
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
9
The Princess Bride 1987,  PG)
10
Office Space 1999,  R)
Office Space
Hilarious!!!
11
Clerks 1994,  R)
12
Canadian Bacon 1994,  R)
Canadian Bacon
Poor Canada they always take so much flack. This flick is hilarious.
13
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
I laughed so hard I think I peed a little. :)
14
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
16
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
17
Blow 2001,  R)
18
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
19
Finding Neverland 2004,  PG)
20
Willow 1988,  PG)
Willow
This is a favorite of mine from childhood.
21
300 2007,  R)
300
Excellent action flick. Lots of blood and violence. Awesome.
22
The Departed 2006,  R)
The Departed
A must see.
23
Pulp Fiction 1994,  R)
24
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
This movie should be shown to all school children in their drug education classes at school. You will never want to touch heroin or speed.
25
Cashback 2006,  R)
Cashback
Great film and funny too. A little too much boobies and va-jay-jay for my tastes, but overall a good movie.
26
O 2001,  R)
O
Super updated version of Shakespeare's Othello.
27
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
This movie is so cute that even my anti-romantic anything husband couldn't help but like this movie. So all you boys out there that hate chic flicks, try this one and possibly score some brownie points with the ol' ball in chain :)
28
About a Boy 2002,  PG-13)
29
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
This movie will give you a good laugh.
30
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Vote for Pedro.
31
Running With Scissors 2003,  R)
Running With Scissors
Finally watched this film all the way through and loved it. Its worth a look if you like dark comedy.
32
The Breakfast Club 1985,  R)
33
Empire Records 1995,  PG-13)
34
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
35
Apocalypse Now 1979,  R)
36
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
This is a classic. Everyone needs to see this movie at least once.
37
Appurushîdo (Appleseed) 2004,  R)
38
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
39
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
As a fan of the Final Fantasy games, I LOVE this movie. Well done.
40
London 2005,  R)
London
OMG!!! Jessica Biel can act!!! Don't believe me, watch this movie and find out. Lots of funny parts in this flick too.
41
Heaven & Earth 1993,  R)
42
Grease 1978,  PG)
Grease
One of my favorites and yes I own the soundtrack....
43
White Oleander 2002,  PG-13)
44
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
This was awesome. A very well made film and a must see for everyone.
45
The Astronaut's Wife 1999,  R)
46
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
47
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
Yummy, Johnny Depp need I say more.
48
Secretary 2002,  R)
Secretary
This film is VERY interesting. I'm almost embarrassed to write this, but I thought it was kinda sexy....in a good way^^ I guess every girl likes a little spanking and some hair pulling from time to time.
49
Twelve and Holding (12 and Holding) 2005,  R)
50
The Frighteners 1996,  R)
The Frighteners
This movie freaks me out for some reason.
51
The Quiet 2005,  R)
The Quiet
This movie has an independant feel to it and almost reminds me of American Beauty. All in all worth a look.
52
Little Children 2006,  R)
53
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
54
The Money Pit 1986,  PG)
The Money Pit
This is another one of the movies I love with Tom Hanks as the lead.
55
The 'Burbs 1989,  PG)
The 'Burbs
I Love this movie. Classic, they just don't make 'em like this anymore.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments