My Favorite Movies
| tannerbjj's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ben-Hur 1959, G) |
|
| 2 |
The Shawshank Redemption 1994, R)
"In 1966, Andy Dufresne escaped from Shawshank prison. All they found of him was a muddy set of prison clothes, a bar of soap, and an old rock hammer, damn near worn down to the nub. I used to think it would take six-hundred years to tunnel under the wall with it. Old Andy did it in less than twenty. Oh, Andy loved Geology, I guess it appealed to his meticulous nature. An ice age here, million years of mountain building there. Geology is the study of pressure and time. That's all it takes really, pressure, and time. That, and a big god-damned poster. Like I said, in prison a man will do anything to keep his mind occupied. It turns out Andy's favourite hobby was totin' his wall through the exercise yard, a handful at a time. I guess after Tommy was killed, he decided he had been here just about long enough. Andy did like he was told, buffed those shoes to a high mirror shine. The guard simply didn't notice, neither did I... I mean, seriously, how often do you really look at a mans shoes? Andy crawled to freedom through five-hundred yards of shit smelling foulness I can't even imagine, or maybe I just don't want too. Five-Hundred yards... that's the length of five football fields, just shy of half a mile." |
|
| 3 |
Braveheart 1995, R)
"Aye, fight and you may die, run, and you'll live... at least a while. And dying in your beds, many years from now, would you be willin' to trade ALL the days, from this day to that, for one chance, just one chance, to come back here and tell our enemies that they may take our lives, but they'll never take... OUR FREEDOM!" |
|
| 4 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13)
"Hold your ground, hold your ground! Sons of Gondor, of Rohan, my brothers! I see in your eyes the same fear that would take the heart of me. A day may come when the courage of men fails, when we forsake our friends and break all bonds of fellowship, but it is not this day. An hour of woes and shattered shields, when the age of men comes crashing down! But it is not this day! This day we fight! By all that you hold dear on this good Earth, I bid you *stand, Men of the West!" |
|
| 5 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 6 |
Pollock 2000, R) |
|
| 7 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 8 |
Quills 2000, R) |
|
| 9 |
Casino 1995, R) |
|
| 10 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 11 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 12 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 13 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 14 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 15 |
Caddyshack 1980, R) |
|
| 16 |
Ben Hur 2003, Unrated) |
|
| 17 |
Old School 2003, R) |
|
| 18 |
The Shining 1980, R) |
|
| 19 |
American History X 1998, R) |
|
| 20 |
Rushmore 1998, R) |
|
| 21 |
The Natural 1984, PG) |
|
| 22 |
Hoosiers 1989, PG) |
|
| 23 |
Bull Durham 1988, R) |
|
| 24 |
Swingers 1996, R) |
|
| 25 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 26 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 27 |
Monster 2003, R) |
|
| 28 |
Fighting Tommy Riley 2004, R) |
|
| 29 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 30 |
Knocked Up 2007, R)
"I'm not gonna go to the end of the fucking line, who the fuck are you? I have just as much of a right to be here as any of these little skanky girls. What, am I not skanky enough for you, you want me to hike up my fucking skirt? What the fuck is your problem? I'm not going anywhere, you're just some roided out freak with a fucking clipboard. And your stupid little fucking rope! You know what, you may have power now but you are not god. You're a doorman, okay. You're a doorman, doorman, doorman, doorman, doorman, so... Fuck You! You fucking fag with your fucking little faggy gloves." |
|
| 31 |
Seabiscuit 2003, PG-13) |
|
| 32 |
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006, PG-13) |
|
| 33 |
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994, R) |
|
| 34 |
Once Upon a Time in China 1991, R) |
|
| 35 |
Tai ji zhang san feng (Tai Chi Master) , R) |
|
| 36 |
300 2007, R) |
|
| 37 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 38 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 39 |
A League of Their Own 1992, PG) |
|
| 40 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 41 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 42 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 43 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 44 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 45 |
Billy Madison 1995, PG-13)
"Mr. Madison, what you've just said is one of the most insanely idiotic things I have ever heard. At no point in your rambling, incoherent response were you even close to anything that could be considered a rational thought. Everyone in this room is now dumber for having listened to it. I award you no points, and may God have mercy on your soul." |
|
| 46 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 47 |
Elf 2003, PG) |
|
| 48 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 49 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 50 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 51 |
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005, Unrated) |
|
| 52 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 53 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 54 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 55 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 56 |
Grandma's Boy 2006, R) |
|
| 57 |
Good Will Hunting 1997, R)
"Why shouldn't I work for the N.S.A.? That's a tough one, but I'll take a shot. Say I'm working at N.S.A. Somebody puts a code on my desk, something nobody else can break. Maybe I take a shot at it and maybe I break it. And I'm real happy with myself, 'cause I did my job well. But maybe that code was the location of some rebel army in North Africa or the Middle East. Once they have that location, they bomb the village where the rebels were hiding and fifteen hundred people I never met, never had a no problem with get killed. Now the politicians are sayin', "Oh, Send in the marines to secure the area" 'cause they don't give a shit. It won't be their kid over there, gettin' shot. Just like it wasn't them when their number got called, 'cause they were pullin' a tour in the National Guard. It'll be some kid from Southie takin' shrapnel in the ass. And he comes back to find that the plant he used to work at got exported to the country he just got back from. And the guy who put the shrapnel in his ass got his old job, 'cause he'll work for fifteen cents a day and no bathroom breaks. Meanwhile he realizes the only reason he was over there in the first place was so we could install a government that would sell us oil at a good price. And of course the oil companies used the skirmish over there to scare up domestic oil prices. A cute little ancillary benefit for them, but it ain't helping my buddy at two-fifty a gallon. And they're takin' their sweet time bringin' the oil back of course, and maybe even took the liberty of hiring an alcoholic skipper who likes to drink martinis and fuckin' play slalom with the icebergs, and it ain't too long 'til he hits one, spills the oil and kills all the sea life in the North Atlantic. So now my buddy's out of work and he can't afford to drive, so he's got to walk to the fuckin' job interviews, which sucks 'cause the shrapnel in his ass is givin' him chronic hemorrhoids. And meanwhile he's starvin' 'cause every time he tries to get a bite to eat the only blue plate special they're servin' is North Atlantic scrod with Quaker State. So what did I think? I'm holdin' out for somethin' better. I figure fuck it, while I'm at it why not just shoot my buddy, take his job, give it to his sworn enemy, hike up gas prices, bomb a village, club a baby seal, hit the hash pipe and join the National Guard? I could be elected president." |
|
| 58 |
Half Baked 1998, R) |
|
| 59 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 60 |
Hotel Rwanda 2004, PG-13) |
|
| 61 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 62 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 63 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 64 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 65 |
Jackass - The Movie 2002, R) |
|
| 66 |
Jackass: Number Two 2006, R) |
|
| 67 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 68 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 69 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 70 |
Little Miss Sunshine 2006, R)
"Yeah. French writer. Total loser. Never had a real job. Unrequited love affairs. Gay. Spent 20 years writing a book almost no one reads. But he's also probably the greatest writer since Shakespeare. Anyway, he uh... he gets down to the end of his life, and he looks back and decides that all those years he suffered, Those were the best years of his life, 'cause they made him who he was. All those years he was happy? You know, total waste. Didn't learn a thing. So, if you sleep until you're 18... Ah, think of the suffering you're gonna miss. I mean high school? High school-those are your prime suffering years. You don't get better suffering than that." |
|
| 71 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 72 |
Lord of War 2005, R) |
|
| 73 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 74 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 75 |
Memento 2000, R) |
|
| 76 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 77 |
Nacho Libre 2006, PG) |
|
| 78 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 79 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 80 |
Ocean's Eleven 1960, Unrated) |
|
| 81 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 82 |
Office Space 1999, R) |
|
| 83 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R)
"She was fifteen years old, going on thirty-five, Doc, and she told me she was eighteen, she was very willing, I practically had to take to sewing my pants shut. Between you and me, uh, she might have been fifteen, but when you get that little red beaver right up there in front of you, I don't think it's crazy at all and I don't think you do either. No man alive could resist that, and that's why I got into jail to begin with. And now they're telling me I'm crazy over here because I don't sit there like a goddamn vegetable. Don't make a bit of sense to me. If that's what being crazy is, then I'm senseless, out of it, gone-down-the-road, wacko. But no more, no less, that's it." |
|
| 84 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 85 |
Platoon 1986, R) |
|
| 86 |
Predator 1987, R) |
|
| 87 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 88 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 89 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 90 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 91 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 92 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 93 |
Road Trip 2000, R) |
|
| 94 |
Robin Hood: Men in Tights 1993, PG-13) |
|
| 95 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 96 |
Rocky II 1979, PG) |
|
| 97 |
Rocky III 1982, PG) |
|
| 98 |
Rocky IV 1985, PG) |
|
| 99 |
Rocky Balboa 2006, PG) |
|
| 100 |
Rudy 1993, PG) |
|
| 101 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 102 |
Scarface 1983, R) |
|
| 103 |
Rounders 1998, R) |
|
| 104 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 105 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 106 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 107 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 108 |
Sixteen Candles 1984, PG) |
|
| 109 |
Sin City 2005, R) |
|
| 110 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999, R)
"Well, Kyle's mom is a big, fat bitch, she's the biggest bitch in the whole wide world. She's a stupid bitch, if there ever was a bitch, she's a bitch to all the boys and girls. / On Monday she's a bitch, on Tuesday she's a bitch, on Wedensday and Saturday she's a bitch. Then on Sunday, just to be different, she's a super king kamehameha bee-utch. / Have you ever met my friend Kyle's mom? She's the biggest bitch in the whole wide world. She's a stupid bitch and she has stupid hair, she's a big big big big big big bitch. / Bitch bitch bitch bitch, she's a stupid bitch. Kyle's mom's a bitch, and she's such a stupid bitch./Talk to kids around the world, it might go a little bit something like this!" |
|
| 111 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 112 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 113 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 114 |
Stand by Me 1986, R)
"Vern didn't just mean being off limits inside the junkyard, or fudging on our folks, or going on a hike up the railroad to Harlow. He meant those things, but it seems to me now it was more and that we all knew it. Everything was there and around us. We knew exactly who we were and exactly where we were going. It was grand." |
|
| 115 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 116 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 117 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 118 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 119 |
Super Troopers 2002, R) |
|
| 120 |
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006, PG-13) |
|
| 121 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 122 |
Team America - World Police 2004, R)
"We're dicks! We're reckless, arrogant, stupid dicks. And the Film Actors Guild are pussies. And Kim Jong Il is an asshole. Pussies don't like dicks, because pussies get fucked by dicks. But dicks also fuck assholes: assholes that just want to shit on everything. Pussies may think they can deal with assholes their way. But the only thing that can fuck an asshole is a dick, with some balls. The problem with dicks is: they fuck too much or fuck when it isn't appropriate - and it takes a pussy to show them that. But sometimes, pussies can be so full of shit that they become assholes themselves... because pussies are an inch and half away from ass holes. I don't know much about this crazy, crazy world, but I do know this: If you don't let us fuck this asshole, we're going to have our dicks and pussies all covered in shit!" |
|
| 123 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 124 |
Thank You For Smoking 2005, R) |
|
| 125 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 126 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 127 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 128 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 129 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 130 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 131 |
The Departed 2006, R) |
|
| 132 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 133 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 134 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 135 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 136 |
The Green Mile 1999, R)
"They usually call death row the Last Mile, but we called ours the Green Mile, because the floor was the color of faded limes. We had the electric chair then. Old Sparky, we called it. I've lived a lot of years, Ellie, but 1935 takes the prize. That was the year I had the worst urinary infection of my life. That was also the year of John Coffey and the two dead girls." |
|
| 137 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 138 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 139 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 140 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 141 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 142 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 143 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 144 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 145 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 146 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 147 |
The Patriot 2000, R) |
|
| 148 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 149 |
The Sandlot 1993, PG) |
|
| 150 |
The Simpsons Movie 2007, PG-13) |
|
| 151 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 152 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 153 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 154 |
The Waterboy 1998, PG-13) |
|
| 155 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 156 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 157 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 158 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 159 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 160 |
Tommy Boy 1995, PG-13) |
|
| 161 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 162 |
Training Day 2001, R) |
|
| 163 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 164 |
Troy 2004, R) |
|
| 165 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 166 |
Varsity Blues 1999, R) |
|
| 167 |
Waiting 2005, R) |
|
| 168 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 169 |
Wayne's World 1992, PG-13) |
|
| 170 |
We Were Soldiers 2002, R) |
|
| 171 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 172 |
What Dreams May Come 1998, PG-13) |
|
| 173 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |
|
| 174 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 175 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 176 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 177 |
Zoolander 2001, PG-13) |
|
| 178 |
Young Frankenstein 1974, PG) |
|
| 179 |
Beerfest 2006, R) |
|
| 180 |
The Football Factory 2004, R) |
|
| 181 |
Everything is Illuminated 2005, PG-13) |
|
| 182 |
Jerry Maguire 1996, R) |
|
| 183 |
Singles 1992, PG-13) |
|
| 184 |
Say Anything... 1989, PG-13) |
|
| 185 |
Summer School 1987, PG-13) |
|
| 186 |
The Monster Squad 1987, PG-13) |
|
| 187 |
Little Monsters 1989, PG) |
|
| 188 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 189 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 190 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 191 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 192 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 193 |
High Fidelity 2000, R) |
|
| 194 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 195 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 196 |
Defending Your Life 2001, PG) |
|
| 197 |
The Last Mimzy 2007, PG) |
|
| 198 |
Stardust 2007, PG-13) |
|
| 199 |
The Neverending Story 1984, PG) |
|
| 200 |
The Dark Crystal 1982, PG) |
|
| 201 |
Wizard of Oz 1925, Unrated) |
|
| 202 |
Return to Oz 1985, PG) |
|
| 203 |
Dirty Rotten Scoundrels 1988, PG) |
|
| 204 |
Three Amigos! 1986, PG) |
|
| 205 |
My Blue Heaven 1990, PG-13) |
|
| 206 |
Planes, Trains and Automobiles 1987, R) |
|
| 207 |
L.A. Story 1991, PG-13) |
|
| 208 |
The Jerk 1979, R) |
|
| 209 |
Parenthood 1989, PG-13)
" I always wanted to go again. You know, it was just so interesting to me that a ride could make me so frightened, so scared, so sick, so excited, and so thrilled all together! Some didn't like it. They went on the merry-go-round. That just goes around. Nothing. I like the roller coaster. You get more out of it." |
|
| 210 |
Comedy Central Presents: The N.Y. Friars Club Roast of Chevy Chase 2002, Unrated) |
|
| 211 |
Comedy Central Roast of William Shatner 2006, Unrated) |
|
| 212 |
Comedy Central Roast of Pamela Anderson 2005, Unrated) |
|
| 213 |
Comedy Central Roast of Jeff Foxworthy 2005, Unrated) |
|
| 214 |
Comedy Central Presents: The N.Y. Friars Club Roast of Hugh Hefner 2001, Unrated) |
|
| 215 |
Roast of Denis Leary Uncensored 2004, Unrated) |
|
| 216 |
Mystery, Alaska 1999, R) |
|
| 217 |
Romper Stomper 1993, NC-17) |
|
| 218 |
L.A. Confidential 1997, R) |
|
| 219 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 220 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 221 |
The Insider 1999, R) |
|
| 222 |
The Quick and the Dead 1995, R) |
|
| 223 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 224 |
Ricochet 1991, R) |
|
| 225 |
Crimson Tide 1995, R) |
|
| 226 |
Malcolm X 1992, PG) |
|
| 227 |
Glory 1989, R) |
|
| 228 |
The Hurricane 1999, R) |
|
| 229 |
Legend 1986, PG) |
|
| 230 |
Days of Thunder 1990, PG-13) |
|
| 231 |
Eyes Wide Shut 1999, R) |
|
| 232 |
Born on the Fourth of July 1989, R)
"They burned the flag and they demonstrated against us; it's on the cover of the paper today. They have no respect. They have no idea what's going on over there, Mom - the men that are sacrificing their lives. People are dying every day over there, and nobody back here even seems to care. It's a bunch of goddamn shit if you ask me!" |
|
| 233 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 234 |
Collateral 2004, R) |
|
| 235 |
Cocktail 1988, R) |
|
| 236 |
Far and Away 1992, PG-13) |
|
| 237 |
Mission: Impossible III 2006, PG-13) |
|
| 238 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 239 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 240 |
Can't Buy Me Love 1987, PG-13) |
|
| 241 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 242 |
Quiz Show 1994, PG-13) |
|
| 243 |
RoboCop 1987, R) |
|
| 244 |
Clay Pigeons 1998, R) |
|
| 245 |
The Prime Gig 2000, R) |
|
| 246 |
Dodgeball - A True Underdog Story 2004, PG-13) |
|
| 247 |
Fred Claus 2007, PG) |
|
| 248 |
Made 2001, R) |
|
| 249 |
Thumbsucker 2005, R) |
|
| 250 |
Reality Bites 1994, PG-13) |
|
| 251 |
The Heartbreak Kid 2007, R) |
|
| 252 |
The Cable Guy 1996, PG-13) |
|
| 253 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 254 |
Empire of the Sun 1987, PG) |
|
| 255 |
Along Came Polly 2004, PG-13) |
|
| 256 |
Permanent Midnight 1998, R) |
|
| 257 |
Reno 911!: Miami 2007, R) |
|
| 258 |
Saturday Night Live: The Best of Adam Sandler 1999, Unrated) |
|
| 259 |
Anger Management 2003, PG-13) |
|
| 260 |
Punch-Drunk Love 2002, R) |
|
| 261 |
Big Daddy 1999, PG-13) |
|
| 262 |
Beverly Hills Ninja 1997, PG-13) |
|
| 263 |
Saturday Night Live: The Best of Chris Farley 1998, Unrated) |
|
| 264 |
Black Sheep 1996, PG-13) |
|
| 265 |
Dragnet 1987, PG-13) |
|
| 266 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 267 |
Jet Li and the Legend of Wong Fei Hun 2005, Unrated) |
|
| 268 |
DiG! 2003, R) |
|
| 269 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 270 |
The Karate Kid 1984, PG) |
|
| 271 |
The Abyss 1989, PG-13) |
|
| 272 |
Lucas 1986, PG-13) |
|
| 273 |
License to Drive 1988, PG-13) |
|
| 274 |
A History of Violence 2005, R) |
|
| 275 |
G.I. Jane 1997, R) |
|
| 276 |
Willow 1988, PG) |
|
| 277 |
Bad Boys 1983, R) |
|
| 278 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 279 |
Dead Man Walking 1995, R) |
|
| 280 |
Adaptation 2002, R) |
|
| 281 |
Being John Malkovich 1999, R) |
|
| 282 |
Back to School 1986, PG-13) |
|
| 283 |
Andre the Giant 2005, Unrated) |
|
| 284 |
Frequency 2000, PG-13) |
|
| 285 |
No Holds Barred 1989, PG-13) |
|
| 286 |
Road Warriors: The Life and Death of Wrestling's Most Dominant Tag Team 1986, Unrated) |
|
| 287 |
Suburban Commando 1991, PG)
If you haven't seen this you don't know what you've been missing. Hogan's performance rivals that of Daniel Day-Lewis in "There Will Be Blood" or "Gangs Of New York". This movie brought tears to my eyes the first time I saw it. How Hogan wasn't nominated is beyond me. |
|
| 288 |
Crocodile Dundee 1986, PG-13) |
|
| 289 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 290 |
The 'Burbs 1989, PG) |
|
| 291 |
Big 1988, PG) |
|
| 292 |
Road to Perdition 2002, R) |
|
| 293 |
Punchline 1988, R) |
|
| 294 |
Sleepless in Seattle 1993, PG) |
|
| 295 |
Radio Flyer 1992, PG-13) |
|
| 296 |
Apollo 13 1995, PG) |
|
| 297 |
Funny Farm 1988, PG) |
|
| 298 |
Spies Like Us 1985, PG) |
|
| 299 |
Vegas Vacation 1997, PG) |
|
| 300 |
Fletch 1985, PG) |
|
| 301 |
National Lampoon's Christmas Vacation 1989, PG-13) |
|
| 302 |
National Lampoon's European Vacation 1985, PG-13) |
|
| 303 |
National Lampoon's Vacation 1983, R) |
|
| 304 |
The Chase 1994, R) |
|
| 305 |
The Rookie 2002, G) |
|
| 306 |
Invincible 2006, PG) |
|
| 307 |
The Rookie 1990, R) |
|
| 308 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 309 |
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964, R) |
|
| 310 |
Spartacus 1960, PG-13) |
|
| 311 |
The Ninth Gate 1999, R) |
|
| 312 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 313 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 314 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 315 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 316 |
Blow 2001, R) |
|
| 317 |
Donnie Brasco 1997, R) |
|
| 318 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 319 |
Awakenings 1990, PG-13) |
|
| 320 |
Patch Adams 1998, PG-13) |
|
| 321 |
Jack 1996, PG-13) |
|
| 322 |
Toys 1992, PG-13) |
|
| 323 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 324 |
Popeye 1980, PG) |
|
| 325 |
The Fisher King 1991, R) |
|
| 326 |
Lord of the Flies 1990, R) |
|
| 327 |
The Great Outdoors 1988, PG) |
|
| 328 |
The Karate Kid, Part III 1989, PG) |
|
| 329 |
Little Children 2006, R) |
|
| 330 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 331 |
Uncle Buck 1989, PG) |
|
| 332 |
Summer Rental 1985, PG) |
|
| 333 |
Brewster's Millions 1985, PG) |
|
| 334 |
Cool Runnings 1993, PG) |
|
| 335 |
Splash 1984, PG) |
|
| 336 |
Lady in the Water 2006, PG-13) |
|
| 337 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 338 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 339 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 340 |
The Village 2004, PG-13) |
|
| 341 |
Pet Sematary 1989, R) |
|
| 342 |
David Blaine: Fearless 2002, Unrated) |
|
| 343 |
Bloodsport 1986, R) |
|
| 344 |
Kickboxer 1989, R) |
|
| 345 |
Once Upon a Time in China 2 1992, R) |
|
| 346 |
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) 1993, R) |
|
| 347 |
Stargate 1994, PG-13) |
|
| 348 |
Rebound: The Legend of Earl The Goat Manigault 1996, R) |
|
| 349 |
The Greatest Game Ever Played 2005, PG) |
|
| 350 |
Tin Cup 1996, R) |
|
| 351 |
Fast Times At Ridgemont High 1982, R) |
|
| 352 |
Dazed and Confused 1993, R) |
|
| 353 |
Mischief 1985, R) |
|
| 354 |
SpaceCamp (Space Camp) 1986, PG) |
|
| 355 |
Solarbabies 1986, PG-13) |
|
| 356 |
Sleepers 1996, R) |
|
| 357 |
A River Runs Through It 1992, PG) |
|
| 358 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 359 |
Dark City 1998, R) |
|
| 360 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 361 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 362 |
Coming to America 1988, R) |
|
| 363 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 364 |
The Last King of Scotland 2006, R) |
|
| 365 |
Garden State 2004, R) |
|
| 366 |
No Retreat, No Surrender 1986, PG) |
|
| 367 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 368 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 369 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 370 |
Amistad 1997, R) |
|
| 371 |
Munich 2005, R) |
|
| 372 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 373 |
Close Encounters of the Third Kind 1977, PG) |
|
| 374 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 375 |
Flight of the Navigator 1986, PG) |
|
| 376 |
The Upside of Anger 2001, R) |
|
| 377 |
White Men Can't Jump 1992, R) |
|
| 378 |
Demolition Man 1993, R) |
|
| 379 |
Wildcats 1986, R) |
|
| 380 |
Overboard 1987, PG) |
|
| 381 |
First Blood (Rambo: First Blood) 1982, R) |
|
| 382 |
Over the Top 1986, PG) |
|
| 383 |
Assassins 1995, R) |
|
| 384 |
Cliffhanger 1993, R) |
|
| 385 |
Barfly 1987, R) |
|
| 386 |
Life Stinks 1991, PG-13) |
|
| 387 |
History of the World -- Part I 1981, R) |
|
| 388 |
Silent Movie 1976, PG) |
|
| 389 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 390 |
St. Elmo's Fire 1985, PG-13) |
|
| 391 |
Jumanji 1995, PG) |
|
| 392 |
Seven Years in Tibet 1997, PG-13) |
|
| 393 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 394 |
Green Street Hooligans 2005, R) |
|
| 395 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 396 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 397 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 398 |
Trading Places 1983, R) |
|
| 399 |
Bicentennial Man 1999, PG) |
|
| 400 |
Rescue Dawn 2006, PG-13) |
|
| 401 |
Easy Rider 1969, R) |
|
| 402 |
The Ten Commandments 1956, G)
Nefretiri: I saved your son. |
|
| 403 |
Harold and Maude 1971, PG)
My Mother made me watch this when I was younger and I'm glad she did. It's a great love story for all ages......male or female......and there's a lot of twisted humor.....one of the first true dark comedies / love stories I had ever seen in my life. |
|
| 404 |
Once 2007, R)
Wow!!! I'm not sure really what else to say about this movie. I just finished watching it at my friends house and have already put it to the top of my queue on netflix so my roommates can see it. |
|
| 405 |
Superbad 2007, R) |
|
| 406 |
Colors 1988, R) |
|
| 407 |
Hook 1991, PG) |
|
| 408 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 409 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 410 |
The Dark Knight 2008, PG-13)
If this movie was a woman I would lube up and fuck it. Holy shit!!!! Dare I say "best comic book movie ever"? I don't want to say to much about it for those of you that haven't had the opportunity to see it yet........I will say this though..........purchase a large soda at the theater just in case you need to take a piss during the film. You aren't going to want to miss a second. |
|
| 411 |
The Hobbit: An Unexpected Journey 2012, Unrated) |
|
| 412 |
Zack and Miri Make a Porno 2008, R) |
|
| 413 |
Death Note (Desu nôto) 2006, Unrated) |
|
| 414 |
Jackass 3-D 2010, R) |






















































































































































































































































































































































































































