My Favorite Movies
| tangorous's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Office Space 1999, R) |
|
| 2 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 3 |
Sin City 2005, R) |
|
| 4 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 5 |
Casino Royale 2006, PG-13)
Probably one of the best Bond Movies yet. LOVED IT!!! I enjoyed the gritty Bond (Daniel Craig). The Stunts were awesome and one of the key elements...When he ran....he was really running hard. Was a little disappointed that there was no Spy Gear like in other Bond Movies. Definately in the Top 3 of Bond Movies. |
|
| 6 |
Ronin 1998, R) |
|
| 7 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 8 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 9 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 10 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 11 |
Resident Evil - Apocalypse 2004, R) |
|
| 12 |
The World Is Not Enough 1999, PG-13) |
|
| 13 |
Lord of War 2005, R) |
|
| 14 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 15 |
From Russia With Love 1963, PG) |















