My Favorite Movies


  tanarocks1's Rating My Rating
1
Home of the Brave 2006,  R)
Home of the Brave
Soliders returning home from Iraq.
2
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
The beginning of western hero, Wyatt Earp.
3
Batman 1989,  PG-13)
Batman
The very first Batman film featuring The Joker.
4
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
The second installment featuring Catwoman and Penguin.
5
Batman Forever 1995,  PG-13)
Batman Forever
The third film with The Riddler and Two- Face.
6
Batman & Robin 1997,  PG-13)
Batman & Robin
The 4th film with Robin, Mr Freeze, Bane and Poison Ivy.
7
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
The beginning of Batman featuring Scarecrow and Ra's al Ghul.
8
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
A newer version of Batman featuring The Joker and Two- Face.
9
Batman Gotham Knight 2008,  PG-13)
Batman Gotham Knight
Several segments of Batman bashing up people.
10
Batman: Dead End 2003,  Unrated)
Batman: Dead End
A short movie with Batman encountering an alien.
11
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
I'll be back
12
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
He's back
13
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
Terminator vs Girl Termie
14
Duplex (Our House) 2003,  PG-13)
Duplex (Our House)
Really funny
15
Walking Tall 2004,  PG-13)
Walking Tall
The Rock trying to prove something.
16
Predator 1987,  R)
Predator
Arnie's back as Dutch.
17
Predator 2 1990,  R)
Predator 2
The Predator is back
18
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
Alien versus the Predator.
19
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2)
Really violent and bloody.
20
Alien 1979,  R)
Alien
Jeez, this is freaked me out.
21
Aliens 1986,  R)
Aliens
Much better. More blod.
22
Alien3 1992,  R)
Alien3
Too far.
23
Alien Resurrection 1997,  R)
Alien Resurrection
Crap.
24
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
The best vampire film ever.
25
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Go Indy
26
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Awesome sequel.
27
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
It's getting better
28
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Getting older, Indy
29
Vantage Point 2008,  PG-13)
Vantage Point
Dennis Quaid is great
30
Terminator Salvation 2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments