Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  tams73beetle's Rating My Rating
1
Down to You 2000,  PG-13)
Down to You
perfect love story of real life
2
Down and Out in Beverly Hills 1986,  R)
3
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
4
You Got Served 2004,  PG-13)
5
Here On Earth 2000,  PG-13)
6
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
7
Untamed Heart 1993,  PG-13)
8
Free Willy 2: The Adventure Home 1995,  PG)
9
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
im watching it right now
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
12
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
13
House of Usher (1960) ,  Unrated)
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
loved it
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
17
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
18
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
19
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
20
Center Stage 2000,  PG-13)
21
The Forsaken 2001,  R)
22
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
23
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
the best very movie
24
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
loved it
25
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
26
Van Helsing 2004,  PG-13)
27
Varsity Blues 1999,  R)
28
Any Which Way You Can 1980,  PG)
29
Final Destination 2000,  R)
30
Final Destination 2 2003,  R)
31
Broken Bridges 2006,  PG-13)
32
Urban Cowboy 1980,  PG)
33
King Kong 1976,  PG)
34
Against All Odds 1984,  R)
35
The Outsiders 1983,  PG)
36
Band of the Hand 1986,  R)
37
Prehysteria! 1993,  PG)
38
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band 1978,  PG)
39
Bambi 1942,  G)
40
The Hand That Rocks the Cradle 1992,  R)
41
The Break-Up 2006,  PG-13)
42
Pump up the Volume 1990,  R)
43
Honey, I Blew Up the Kid 1992,  PG)
44
Point Break 1991,  R)
45
Spring Break 1983,  R)
46
Poison 1991,  NC-17)
47
Poison Ivy 1992,  R)
48
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
49
Sinbad - Legend of the Seven Seas 2003,  PG)
50
Happy Feet 2006,  PG)
51
Billy Madison 1995,  PG-13)
52
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
53
The Last Samurai 2003,  R)
54
Catch Me If You Can 1989,  R)
55
Armageddon 1998,  PG-13)
56
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
loved it
57
Smokey and the Bandit 1977,  PG)
58
Smokey and the Bandit II 1980,  PG)
59
Every Which Way But Loose 1978,  PG)
60
Only You 1992,  PG-13)
61
Carlito's Way: Rise to Power 2005,  R)
62
Stuck On You 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments