My Favorite Movies


  tammylynn977's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
2
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
3
Catch-22 1970,  R)
4
A Clockwork Orange 1971,  R)
5
Love and a .45 1994,  R)
6
Drugstore Cowboy 1989,  R)
7
Y Tu Mamá También 2001,  R)
8
Brick 2006,  R)
9
Snatch 2001,  R)
10
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
11
The Boondock Saints 2000,  R)
12
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
13
Mulholland Drive 2001,  R)
14
Dune 2002,  Unrated)
15
Blue Velvet 1986,  R)
16
Brazil 1985,  R)
17
Naked Lunch 1991,  R)
18
Heathers 1988,  R)
19
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
20
Akira 1988,  R)
21
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
22
Ghost in the Shell 1996,  R)
23
Ninja Scroll 1986,  Unrated)
24
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
25
Day Watch 2007,  R)
26
True Romance 1993,  R)
27
Pulp Fiction 1994,  R)
28
Four Rooms 1995,  R)
29
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Phenomenal!
30
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
31
The Hitcher 1986,  R)
32
Blade Runner 1982,  R)
33
Mallrats 1995,  R)
34
Clerks 1994,  R)
35
Clerks II 2006,  R)
36
Dogma 1999,  R)
37
Chasing Amy 1997,  R)
38
Trainspotting 1996,  R)
39
Go 1999,  R)
40
Apocalypse Now 1979,  R)
41
Full Metal Jacket 1987,  R)
42
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Brilliant!
43
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
44
Fist of the North Star 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments