My Favorite Movies


  tammilhunter's Rating My Rating
1
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
2
Good Will Hunting 1997,  R)
3
Pulp Fiction 1994,  R)
4
Shaun of the Dead 2004,  R)
5
Dirty Pretty Things 2002,  R)
6
American Beauty 1999,  R)
7
Donnie Darko 2001,  R)
8
Sideways 2004,  R)
Sideways
It really is a great movie.
9
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
10
Garden State 2004,  R)
11
The Breakfast Club 1985,  R)
12
The Goonies 1985,  PG)
13
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
14
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
15
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
16
Office Space 1999,  R)
17
Fight Club 1999,  R)
18
Chasing Amy 1997,  R)
19
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
This is a great movie. I enjoy Victor Wong in most movies. "Snake-oids" (for Lou)
20
Seven (Se7en) 1995,  R)
21
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
22
A Christmas Story 1983,  PG)
23
Brick 2006,  R)
24
Super Troopers 2002,  R)
25
Clerks 1994,  R)
26
Clerks II 2006,  R)
27
The Shawshank Redemption 1994,  R)
28
The Bourne Identity 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments