Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  taly018's Rating My Rating
1
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
A magical musical, lovely, beautiful it will make your mind and soul fall in love.
2
Life or Something Like It 2002,  PG-13)
Life or Something Like It
Funny, romantic, a beautiful story that teaches us the meaning of time.
3
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
This story is so heart connected. A friendship that haves to face troubles with age, love and death. It's Wonderful! Love Bette Midler in this one.
4
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
A chick flick, a romantic comedy hard to forget. Beautifully in it's own way, love it!
5
Up Close & Personal 1996,  PG-13)
Up Close & Personal
Splendid, to the heart! Robert and Michelle are a charming couple!
6
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Completely romantic and cheerful, lots of colors, lots of music and of course, emotions!
7
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Oh my, oh my...passion, romance, the best love story ever written, ever filmed!
8
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Love it! Hugo Weaving is so awesome! And so...Natalie Portman, only her accent was a little fake.
9
I Love Trouble 1994,  PG)
I Love Trouble
Pretty funny!
10
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
A delicacy, extremely smart and romantic.
11
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
I hits you right in the heart, awesome!
12
Anastasia 1997,  G)
Anastasia
Magical, lovely!
13
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
14
Beyond Borders 2003,  R)
Beyond Borders
A must have! Is romantic, soulful, and above all things...real.
15
The Hours 2002,  PG-13)
The Hours
A masterpiece!
16
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
Different, Tom and Meg has this great chemistry, it's great!
17
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
Love the soundtrack, love the story line! Hugh and Julia are great!
18
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
Kate nails it in this smart flick! And Matthew is just adorable!
19
If Only 2004,  PG-13)
If Only
I LOVE THIS MOVIEEE!!! Saw it on TV and even when it didn't hit the big screen it amazed meee!! Completely romantic and ingenius!!!
20
In Her Shoes 2005,  PG-13)
In Her Shoes
A good story between sisters, like it!
21
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
I love this movie! It's soulful and lets you understand that you have to let your inner child live everything you deal, there are a lot of things we're missing because of it.
22
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
Colorful, a great story!
23
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
A masterpiece!
24
A Very Long Engagement 2004,  R)
A Very Long Engagement
Is very cruel and romantic, the french war is well given and the hope of love is the best through beggining to end.
25
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
True to the heart, is very tricky and magical. It makes you realize how important is the past, the things you are doing and the person you'll become after that.
26
Stepmom 1998,  PG-13)
Stepmom
I love both!!!!
27
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Faithfull, a soulful relantioship where love changes you for the great. Love it!
28
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
This movie is awesome, I love Julia in this one, she portrays Erin totally!
29
Someone Like You 2001,  PG-13)
Someone Like You
Ashlee and Hugh haves a great chemistry!
30
The Five People You Meet in Heaven 2004,  Unrated)
The Five People You Meet in Heaven
A masterpiece!
31
Tuck Everlasting 2002,  PG)
Tuck Everlasting
A magical story which teaches you the meaning of true love and the decision of losing or keeping it even if time is a big enemy.Wonderful!
32
Snow Falling on Cedars 1999,  PG-13)
Snow Falling on Cedars
Wonderful!
33
The Object of My Affection 1998,  R)
The Object of My Affection
I lovveeee this movieeee!! Paul Rudd is so handsome and so caring, lucky for Jennifer he'll be the uncle.
34
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
I love this onee!!!! Sean Penn deserved an Oscar for this character, he's so trueeee!
35
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
Beautiful!!! Wonderfull! This movie is amazing!! Follow your dreams step by step!
36
Of Love and Shadows 1994,  R)
Of Love and Shadows
Fascinating! The book is much better but the perfomances are great too.
37
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
The best movie I have seen yet!!! Romantic, magical, wonderful!!!
38
Mother 1996,  PG-13)
Mother
My favorite comedy of all times!!! Simply S-U-P-E-R-B!!!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments