My Favorite Movies
Give list a short description
| tallstory69's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Crow 1994, R) |
|
| 2 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 3 |
Memento 2000, R) |
|
| 4 |
The Story of the Weeping Camel 2003, PG) |
|
| 5 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 6 |
The Station Agent 2003, R) |
|
| 7 |
Oasis 2004, Unrated) |
|
| 8 |
Not One Less (Yi ge dou bu neng shao) 2000, G)
The casting of the lead actress is brillient as she is totally convincing in the role. A hard struggle story with a happy ending. It makes one feel totally humble at the determination of those that don't give up even face faced with seemngly imposible odds. I feel that I can learn from this and would like to take something from the film with me...always. |
|
| 9 |
L.A. Confidential 1997, R) |
|
| 10 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 11 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 12 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 13 |
Train on the Brain 2000, Unrated) |
|
| 14 |
Flandersui Gae (Barking Dogs Never Bite) (Flanders' Dog) 2000, Unrated) |
|
| 15 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 16 |
Taxi 1998, Unrated) |
|
| 17 |
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001, Unrated) |
|
| 18 |
The Way Home (Jibeuro) 2002, PG) |
|
| 19 |
La Lectrice (The Reader) 1988, R) |
|
| 20 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 21 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 22 |
Three Seasons 1999, PG-13) |
|
| 23 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 24 |
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003, R) |
|
| 25 |
Pecker 1998, R) |
|
| 26 |
Hwal (The Bow) 2005, Unrated) |
|
| 27 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 28 |
Inside Man 2006, R) |
|
| 29 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 30 |
Legally Blonde 2001, PG-13) |
|
| 31 |
Baramnan gajok (A Good Lawyer's Wife) 2003, Unrated)
This was the first Korean film that i saw and I must say that it completely surprised me with its quality, depth and subject. An exploration of a dysfunctional family and its members which doesn't shy away from asking many difficult questions. Moon So Ri is an outstanding actress. |
|
| 32 |
Gwiyeowo (So Cute) 2004, Unrated) |
|
| 33 |
Git (Feathers in the Wind) 2004, Unrated) |
|
| 34 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 35 |
Mongolian Ping Pong (Lu Cao di) 2005, Unrated) |
|
| 36 |
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004, R) |
|
| 37 |
Shrek 2001, PG) |





































