Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  takemeasiam88's Rating My Rating
1
American History X 1998,  R)
2
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
3
Ray 2004,  PG-13)
4
The Green Mile 1999,  R)
5
Scarface 1983,  R)
6
Transporter 2 2005,  PG-13)
7
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
8
Pretty Woman 1990,  R)
9
Saw II 2005,  R)
10
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
11
The Outsiders 1983,  PG)
12
Dickie Roberts - Former Child Star 2003,  PG-13)
13
Remember the Titans 2000,  PG)
14
National Security 2003,  PG-13)
15
Alice in Wonderland 1995,  Unrated)
16
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
17
Four Brothers 2005,  R)
18
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
19
Get Rich or Die Tryin' 2005,  R)
20
Me, Myself & Irene 2000,  R)
21
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
22
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
23
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
24
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
25
Big Daddy 1999,  PG-13)
26
Carrie 1976,  R)
27
I, Robot 2004,  PG-13)
28
Fantastic Four 2005,  PG-13)
29
Poltergeist 1982,  PG)
30
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)
31
Cruel Intentions 1999,  R)
32
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
33
Seven (Se7en) 1995,  R)
34
Date Movie 2006,  PG-13)
35
Steel Magnolias 1989,  PG)
36
The Cable Guy 1996,  PG-13)
37
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
38
Uptown Girls 2003,  PG-13)
39
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
40
Taxi 2004,  PG-13)
41
Sahara 2005,  PG-13)
42
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
43
The Animal 2001,  PG-13)
44
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
45
Aeon Flux 2005,  PG-13)
46
Sister Act 1992,  PG)
47
Menace II Society 1993,  R)
48
Friday After Next 2002,  R)
49
Robin Hood 1973,  G)
50
Next Friday 2000,  R)
51
Boyz n the Hood 1991,  R)
52
Training Day 2001,  R)
53
Deuce Bigalow: European Gigolo 2005,  R)
54
Willow 1988,  PG)
55
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
56
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
57
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
58
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
59
Walking Tall 2004,  PG-13)
60
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
61
Are We There Yet? 2003,  PG)
62
The Waterboy 1998,  PG-13)
63
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
64
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
65
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
66
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
67
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
68
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
69
Along Came Polly 2004,  PG-13)
70
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
71
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
72
A Bug's Life 1998,  G)
73
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
74
Practical Magic 1998,  PG-13)
75
Not Another Teen Movie 2001,  R)
76
Queen of the Damned 2002,  R)
77
Resident Evil 2002,  R)
78
Cinderella 1950,  G)
79
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
80
Set It Off 1996,  R)
81
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
82
King Kong 2005,  PG-13)
83
Saw III 2006,  R)
84
The Boondock Saints 2000,  R)
85
The Hills Have Eyes 2006,  R)
86
Constantine 2005,  R)
87
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
88
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments