My Favorite Movies


  Takejiro's Rating My Rating
1
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
A masterpiece where Akira Kurosawa given life a history of courage, sacrifice, love, friendship and other virtuos manifested through the seven samurai and the villagers who fight together for one destiny.
2
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
This movie change mi vision of the cinema, the vengeance is part of the human nature, denied only make it stronger, i say no more about this awesome film, just watch it, enjoy the perfect plot, the twist, the situations, the characters, everything!

Must see
3
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
Blood, sadism, in this history Takashi Miike develop the violence in pure art.

Crude humor, manga style in the action secuences, blood and gore, the sadist Kakihara and the psycho Ichi makes art in each scene of this film.
4
Fireworks (Hana-bi) 1997,  R)
Fireworks (Hana-bi)
A movie where "less is more", sometimes, the images say more than the words, in this history, each scene talk by yourself.

For me, the best work of Takeshi "Beat" Kitano.
5
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) 2005,  Unrated)
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng)
A history of vengeance, pure and direct, without unecesary plot twist and complex situations.

One man, looking for vengeance, finding inside of his heart a feeling that never expected had.

Wonderful movie
6
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
In the middle of one history of violence, we can find a message about the incomunication between kids and adults, sometimes the people chose besides your problems and no confronting directly.

In this case, the only way is survive!
7
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
Audition (Ôdishon)
A very fine piece of art.

This film represent the true meaning of "horror", the plot twist in the climax create a new visceral experience that i never see before.
8
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot)
A downward spiral of tragedy and death with a little of black humor and irony.

The first episode where Chan-Wook Park explore the vengeance like part of the human nature and how this take us to unknown territories.
9
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
Lat sau san taam (Hard-Boiled)
One of the best action movies in the history of cinema!

You can find here the best shoot out secuences directed with great creativity with John Woo in the best moment of his career.

Too bad that today, this director don't have the talent of the past years and only be a bad joke of himself.

But anyway, Hard Boiled is still a cult classic.
10
Onibaba 1964,  Unrated)
Onibaba
A masterpiece that show us the real horror, wich is nothing more than the human nature, maybe the worst creature of this world, because only the human can kill and hurt others for his own ambicious.

Onibaba represent all the basic instincts of the human nature, sexuality, greed, hungry and the survival of the stronger in hostile territory.

A must see.
11
Django 1966,  Unrated)
Django
After see the movies of Sergio Leone and Corbucci, i have to say: I prefer the Corbucci's style, more crude and dirty.

Django is one of the best character ever made, a silent gunslinger performance by Franco Nero, with his gatling "Django" and a music theme imposible to forget, this is a funny as hell ride.
12
The Great Silence (Il Grande silenzio) 1968,  Unrated)
The Great Silence (Il Grande silenzio)
Sergio Corbucci, the other great exponent from the spaghetti western show us the most crude side from this amazing genre.

Meanwhile Leone is more poetic, Corbucci is more rude and direct, there no space for good or evil, anybody can die without mercy or hope.

There is one of the best character from the cinema, the cold main protagonist Silence and the ruthless Tigrero, performance by the genius Klaus Kinski, best villain ever!

Ennio Morricone show us another great soundtrack that inspire cold sadness.

This is other thing that i don't see before, a western in the snow! Really, i always see towns in the middle of desert, this is the first time where i see snow everywhere O.O

If you are really a spaghetti western fan, you need see this.
13
Memories of Murder (Salinui chueok) 2003,  Unrated)
Memories of Murder (Salinui chueok)
The best thriller that i've seen in a long time, this is one of most honest works about the process of found a killer, where not always be captured

This movie show us the frustration of a group of killer that don't have the enough tools for make a good investigation meanwhile the killer don't stop in his muders

The direction is sublime and the cast make a good job like always, with a great but cruel ending where we can't find any hope
14
The Host (Gwoemul) 2006,  R)
The Host (Gwoemul)
Finally i see it and now this is another instant favorite.

In the style of "Save the Green Planet" (talking about genre combination), this is more than a simple "monster film".

Joon-ho Bong found a perfect balance between thriller, drama, black comedy, social critic and terror secuences where the monster take the scene.

Great performance of the cast and excellent direction, highly recomended.
15
Save The Green Planet 2003,  Unrated)
Save The Green Planet
Truly amazing experience watching this movie, i like it so much.

A film that mix genres with great style, black comedy, action, drama, blood and gore, sci-fi, martial arts and shocking social critique.

A cult classic.
16
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
A completely psychodelic experience, an insane journey through the senses and the mind with a acid narrative.

I never expect a great performance from Johnny Depp and Benicio Del Toro, really impresed me.

I don't read the book yet, but now i looking for him, jeje
17
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
A perfect example of intelligent comedy with great characters and completelly unpredictable.

The Coen brothers takes you to a ride where you never know whats going next.

The situations are simple but narrated with a great style and much of the characters's lines making you remember it all the day.

The best movie of the Coen Brothers?
18
Le Samouraï (The Godson) 1967,  PG)
Le Samouraï (The Godson)
Perfect direction and performance in any sense, Jef Costello, the archetype of the cold killer without feelings with the samurai code.

A great combination of noir and oriental influences, this film was the main inspiration for a lot of future movies like The Killer or A Bittersweet Life.

A must see.
19
Irreversible 2002,  Unrated)
Irreversible
This is a real "horro movie" because, nothing more disturbing that the own human nature.

The shock-fest is featuring with intelligence and when the plot need to show us.

All this is just a reflection of one decadence society.

Great job of Monica Belucci, one of my favorite actress.
20
Taxi Driver 1976,  R)
21
Suspiria 1977,  R)
Suspiria
First episode of "mother's trilogy", Argento includes sobreanturals elements and another insane atmosphere.

Is a nightmare made movie, the peak of Dario Argento.
22
Electric Dragon 80.000 V 2001,  Unrated)
Electric Dragon 80.000 V
Sogo Ishii show us a excellent cyber-punk history, with a lot of electricity and a KICK ASS soundtrack.

Two characters fight each other, a crazy camera movements and insane GUITARRR!
23
Tetsuo: The Ironman 1989,  Unrated)
Tetsuo: The Ironman
Very interesting film with a strong visual elements.

A surreal experience where the flesh and technology collide for create a new type of hybrid creature cold and dangerous.

Cyber-punk in any sense of the word.
24
Yojimbo 1961,  Unrated)
Yojimbo
Tsubaki Sanjuro is one of my favorite characters, he's not a hero making justice, he just helping to bring back the order to the places where reside the chaos, always looking for his own interest and helping others in the process.

Another must see
25
Duel to the Death 1982,  R)
Duel to the Death
Amazing film that have all the necesary elements for made a cult classic, specially ninjas that can explote, flying, making giants and topless ninjas =P

And of course, bloody wuxia and chambara duels with a touch of moral dilemma.

Surfing in the sword, what a great idea!, lol
26
Ninja Scroll 1986,  Unrated)
Ninja Scroll
A great old-scholl ninja story.

This film contain all of the favorite things that the anime fans enjoy, action, blood and gore, violence, erotism and a dinamic story.

Of course have his fails, for example, i've prefer more character developments and more dramatic situations because many things happen too fast.

But well, is a excellent film and i recommend you so much.
27
Sukiyaki Western Django 2007,  R)
Sukiyaki Western Django
Miike not only made a remake, he reivented the whole plot.

Forgetting some fails like japanese actors speaking in english (with horrible acents) and Quentin "Copy/Paste" Tarantino, the film is part tribute to the original Django, part parody/comedie and part a big kick ass western like the best works of Leone and Corbucci.

My favorite asian western along with Tears Of The Black Tiger.
28
Let the Right One In 2008,  R)
Let the Right One In
The vampires are great characters when you have the right focus, and the director of this masterpiece know it very well.

This is not a horror movie, is a very dark and creepy drama, the main characters are so charismatic and their performance are amazing, is great see child actors that don't make wish kill them with a chainsaw.

Thanks to Let The Right One In, i love the vampires once again.
29
Phenomena (Creepers) 1984,  R)
Phenomena (Creepers)
I can't understand why some fans hate this movie when is one of the most solid pieces from the master Argento.

In the same spirit of Suspiria and Inferno, one more time the giallo adopt sobrenatural elements and works very well to understand the convulsed plot.

Is true that the film is too paced in some parts, but if you have a great performance from the very young Jennifer Connely, with the power of manipulate insects, the pressence of Donald Pleasence, a crazy monkey (lol), the soundtrack of Gobling (and Heavy Metal themes) and grossy murdereds, you can't be wrong.

This is another dark fairy tale and maybe the last great work from Dario Argento.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments