Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  TaintedJoker's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
OMG you know that I LOVE the ENTIRE LORD of the RINGS TRILOGY. These movies are the best ever made!!! Deffinitely the best movies of all time!! A MUST FOR MOVIE LOVERS.
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
LOVED IT!!! Agian ... Peter Jackson has done it again! I LOVE ALL these Lord of the Rings movies. Two thumbs way up!!!
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Best movie of ALL TIME!! I LOVEEEE all the Lord of the Rings movies. Thank you so much JRR Tolkien and Peter Jackson.
4
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
Best anime EVER!! :) This show was soo awesome. I don't care what anyone says. I LOVE Kadaj, Yazoo and Sephiroth. It's like a triple threat just seeing those 3 on the show. OMG wow I love their hair. It's so soft and silvery haha :D. I probably sound like such a pervert but wow I can't get over them. And so what if they wanted to find their "mother"? I happen to find that very sweet. :D haha nah but overall a very nice movie. Go get it people. :D
5
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Best show I've seen for the entire year. I think everyone should watch this movie. :D Seriosly it is one of my favourite shows of all time. Deserves an oscar or two. :D :D
6
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
OMG One of the best shows I have ever seen. It was soooo good. I loved everything about this show. Two thumbs WAY WAY UP!!! :)
7
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
Christian Bale is the hottest actor ever!! I loved this movie .. Great action flick!
8
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
OMG Batman vs Wolverine. LOL In my opinion Batman won. :D
9
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
LOVE Hugh Grant. Always acts in Great films. This one also made me cry lol
10
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
This show made me cry! I loved it. HAHA Satan! :p
11
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
I wanted to see what V looked like. :( Great movie!!
12
Nine Months 1995,  PG-13)
Nine Months
Hilarious! I loved the preying mantis idea. HAHA
13
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Just keep swimming!!!! lol i love these types of cartoons they make the charcters look so real. Great family movie and really popular with the kids.
14
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
I LOVE this LOVE STORY!! It was so emotional :(
15
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Create acting. Loved this movie.
16
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Very Funny. I loved it ... oh and good acting.
17
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
CLASSIC .... almost as good as Lord of the Rings but not quite. haha but I LOVE this movie.
18
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
GREAT SHOW. I love these natural disaster flicks. haha ... but really it was good.
19
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
I love Keanu Reeves so you know i gotta rate this one high but all in all it was a nice movie but the trilogy killed it.
20
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Great combination on tv I must say. I enjoyed it and nice fight scenes.
21
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
A definite must see .... if you like comedy that is. This I can watch 2, 3, even 4 times. YAY i Loved it.
22
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Now this is my idea of comedy!!! lol I love a guy who loves animals and can talk with his but .... well scratch the but part but this was hot. I always enjoy Jim Carrey.
23
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
SOOO
24
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Made me cry. I think Rose could have been a little more generous with the door she was floating on.
25
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Cute spidey costume and not to mention the sexy guy wearing it. Loved this movie ... popcorn eater all the way!
26
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I didn't watch it out but it was good up to the point I saw. I always like these kinds of movies.
27
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
Love these brothers. Nice idea for a comedy movie also. I Loved it
28
Phone Booth 2003,  R)
Phone Booth
I love colin Farrell so you know I'm gonna recommend this.
29
Signs 2002,  PG-13)
Signs
GReat acting and directing! I loved this show. Bruce and Joaquin is such a great combination and M Night Shyamalan is one of the best directors around. Two thumbs up!!
30
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
CLASSIC FILM GOTTA LOVE'EM
31
Eragon 2006,  PG)
Eragon
Great movie i always fall in love with these kinds of show lol. I can't wait for the 2nd part. The hotty with the dark hair hmm lol
32
The Prophecy - Uprising 2004,  R)
The Prophecy - Uprising
Ohhh hey the devil was Hot. No doubt about it!! :D The devil in the movie .. just so yuh know.
33
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
OMFG Christian Bale is the best actor of the mellinium. This guy is really, really good! Batman Begins is a great show that brings out more of the Batman character. Loved it!
34
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
Oh this is one of my favourite movies. It was HOT! I deffinitely want to see this again. The plot was excellently executed. :)
35
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
A deffinite tear jerker. I can't remember when last i watched a movie where I cried this much. It was superb. The dialog needed a little more work but the great story line made up for it all. :) Two thumbs way way UP!!!! :D
36
The Queen 2006,  PG-13)
The Queen
I LOVED THIS MOVIE> Absolutely wonderful and engaging. I felt as if I was actually there in the castle with her. A great performance by the entire cast. It made me cry so much and I actually liked the queen for once in my life. :) I salute this movie. :)
37
Kicking & Screaming 2005,  PG)
Kicking & Screaming
Hahahahaha lol. This is funniest movie ever!!!! I absolutely loved this movie and I want to own it on DVD as soon as possible. :)
38
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
I LOVED this movie!!!!! :) The best part, obviously, was when Vin Diesel appeared in the end. :) YAY!!!!!!! He's sooo superHOT!!! This show is one of my fav. even though I didn't enjoy the dialogue sometimes. The cars were HOT and I loved the idea of Drift racing. :) :)
39
300 2007,  R)
300
One of my fav. movies for the year!! I loved it and I was really inspired by the Spartans!!! Great fighting scenes and great acting. I felt sry for the hunch back but he should not have betrayed them. I loved the queens character as well!!! :) :) A must see for all movie fans. :p
40
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Finally watched it. It was excellent, the best one of all!!! Totally enjoyable. I dunno if it's out of cinema as yet but if it is and you haven't seen it please do get the DVD. :D You won't be dissappointed. Excellent performance by everyone and the last 10-15 minutes were serious tear jerkers. lol :)
41
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
Finally bought and I must say it was really lovely to watch. I love to watch a movie and totally into it. Feel the emotions of the character. Know how they think. This was movie was exactly like that. The best romance I have ever seen. I must say that it was way better than Romeo and Juliet. I loved it. The king. Mark. was my fav. character. He was so kind and cute. Awww he was the sweetest king EVER!!! Ohhh and James Franco. Tristan, he was super hot himself. ;) And the girl was cute. :) Hahaha death to that Irish kind. Blah he was so lame. ^_^ Anyway, you need to see this show if you haven't seen it before people so go get it. Oh and I must admit that coming towards the end I thought that Isolde should have just swallowed her pride and stayed loyal to Mark cause he was really the sweetest guy. I love the fact that in the end Tristan and Mark remained close and loyal despite what had happened. :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments