My Favorite Movies


  tahelovi's Rating My Rating
1
How Green Was My Valley 1941,  Unrated)
How Green Was My Valley
One of my all time favourite films.
2
Spartacus 1960,  PG-13)
Spartacus
No I am Spartacus!!!!!! awesome film. Also starring a very young Tony Curtis & Jean Simmonds (no not the ugly oaf from Kiss)
3
Casino Royale 1967,  G)
Casino Royale
So many parodies of james bond, this is the best. Great flick, would definitely recommend to all!!!!
4
Bill & Ted's Most Excellent Collection 2005,  PG)
Bill & Ted's Most Excellent Collection
This movie was soo ideal for Keanu until the matrix came along, but at least you don't think to hard in this movie. just sit back & enjoy.
5
Conan the Destroyer 1984,  PG)
Conan the Destroyer
AAAhhhhh yes some classic arnie, gosh you don't even have to understand his dialogue, I just liked looking at his ripling muscles.
6
Another 48 Hrs. 1990,  R)
Another 48 Hrs.
Just one of my favourites.
7
Twin Falls Idaho 1999,  R)
Twin Falls Idaho
I came across this movie by accident, & found it to be quite weird, but actually when I got into really enjoyed it.
8
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
I absolutely loved the story, beautiful scenery. Terrific cast & wonderful acting by all. If I had my way I would give it more than just 5 stars. If we have hope our spirits will never die.
9
Ladyhawke 1985,  PG-13)
Ladyhawke
When I first saw this, my friends were really into Matthew Broderick, but I fell in love with Rutger Hauer. Excellent story, great acting, even beautiful scenery.
10
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
I saw this as a kid, & let me say that this scared the crap out of me.
11
Watership Down 1978,  PG)
Watership Down
This is such a beautifully told story, & you will definitely need at least two boxes of tissues.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments