My Favorite Movies
| tabooandexile's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Eraserhead 1977, R) |
|
| 2 |
Heavenly Creatures 1994, R) |
|
| 3 |
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001, R) |
|
| 4 |
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997, R) |
|
| 5 |
Donnie Darko: The Director's Cut 2004, R) |
|
| 6 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 7 |
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003, R) |
|
| 8 |
Secretary 2002, R) |
|
| 9 |
Gummo 1997, R) |
|
| 10 |
Spider Baby, or The Maddest Story Ever Told (Attack of the Liver Eaters) 1964, Unrated) |
|
| 11 |
Charade 1963, G) |
|
| 12 |
Strange Days 1995, R) |
|
| 13 |
Naked Lunch 1991, R) |
|
| 14 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 15 |
Ringu (Ring) 1998, Unrated) |
|
| 16 |
Ju-on: The Grudge 2003, R) |
|
| 17 |
Akira 1988, R) |
|
| 18 |
Perfect Blue 1997, R) |
|
| 19 |
Paprika 2006, R) |
|
| 20 |
Appurushîdo (Appleseed) 2004, R) |
|
| 21 |
Audition (Ôdishon) 1999, R) |
|
| 22 |
Marebito 2004, R) |
|
| 23 |
Ghost in the Shell 1996, R) |
|
| 24 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 25 |
Inland Empire 2006, R) |
|
| 26 |
Inside (À l'intérieur) 2007, R) |


























