My Favorite Movies
| syzygy121's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 2 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 3 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 4 |
Young Frankenstein 1974, PG) |
|
| 5 |
The Lion in Winter 1968, PG) |
|
| 6 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 7 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 8 |
Mrs. Miniver 1942, Unrated) |
|
| 9 |
Birdy 1984, R) |
|
| 10 |
A Night to Remember 1958, Unrated) |
|
| 11 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 12 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 13 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 14 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 15 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 16 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 17 |
Scrooge (A Christmas Carol) 1951, Unrated) |
|
| 18 |
The Last Emperor 1987, PG-13) |
|
| 19 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 20 |
The African Queen 1952, Unrated) |
|
| 21 |
That Touch of Mink 1962, Unrated) |
|
| 22 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 23 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 24 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 25 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 26 |
Notorious 1946, Unrated) |
|
| 27 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 28 |
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999, PG-13) |
|
| 29 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 30 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 31 |
The Dresser 1983, PG) |
|
| 32 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 33 |
Babettes Gæstebud (Babette's Feast) 1987, G) |
|
| 34 |
The Bishop's Wife 1947, Unrated) |
|
| 35 |
Brazil 1985, R) |
|
| 36 |
Love and Death 1975, PG) |
|
| 37 |
Miracle on 34th Street 1947, Unrated) |
|
| 38 |
Das Boot (The Boat) 1981, R) |
|
| 39 |
A Christmas Story 1983, PG) |
|
| 40 |
How Green Was My Valley 1941, Unrated) |
|
| 41 |
Lorenzo's Oil 1992, PG-13) |
|
| 42 |
Europa Europa 1991, R) |
|
| 43 |
Memento 2000, R) |
|
| 44 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 45 |
My Neighbor Totoro 1988, G) |
|
| 46 |
Whale Rider 2002, PG-13) |
|
| 47 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 48 |
American History X 1998, R) |
|
| 49 |
Dead Man Walking 1995, R) |
|
| 50 |
The Fisher King 1991, R) |
|
| 51 |
What's Up, Doc? 1972, G) |
|
| 52 |
Planes, Trains and Automobiles 1987, R) |
|
| 53 |
Maurice 1987, R) |
|
| 54 |
Sling Blade 1996, R) |
|
| 55 |
Barefoot in the Park 1967, G) |
|
| 56 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 57 |
Billy Elliot 2001, R) |
|
| 58 |
Waking Ned Devine 1998, PG) |
|
| 59 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 60 |
Star Trek IV - The Voyage Home 1986, PG) |
|
| 61 |
On the Waterfront 1954, Unrated) |
|
| 62 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 63 |
The Apostle 1997, PG-13) |
|
| 64 |
The Secret of Roan Inish 1994, PG) |
|
| 65 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 66 |
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994, R) |
|
| 67 |
Y Tu Mamá También 2001, R) |
|
| 68 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 69 |
The Good Girl 2002, R) |
|
| 70 |
Sleeper 1973, PG) |
|
| 71 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 72 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 73 |
A Man for All Seasons 1966, G) |
|
| 74 |
All About Eve 1950, PG) |
|
| 75 |
Doubt 2008, PG-13) |
|
| 76 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 77 |
In Bruges 2008, R) |
|
| 78 |
Into the Wild 2007, R) |
|
| 79 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 80 |
For the Bible Tells Me So 2007, Unrated)
The strength of the film lies in the stories, which are powerful. It doesn't break any new ground on the scriptural debate, but I'm not sure much is left to be said on that front. Deeply moving testimonials along with memorable glimpses of the hatred and fear that haunt gays and lesbians to this day. |
|
| 81 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 82 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 83 |
Snakes on a Plane 2006, R) |
|
| 84 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 85 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 86 |
Capote 2005, R) |
|
| 87 |
Hedwig and the Angry Inch 2001, R) |
|
| 88 |
Transamerica 2005, R) |
|
| 89 |
Raising Arizona 1987, PG-13) |
|
| 90 |
Thank You For Smoking 2005, R) |
|
| 91 |
Election 1999, R) |
|
| 92 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 93 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 94 |
Touching the Void 2003, R) |
|
| 95 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 96 |
To Kill A Mockingbird 1962, Unrated) |
|
| 97 |
Shortbus 2006, Unrated) |
|
| 98 |
Saved! 2003, PG-13) |
|
| 99 |
Quiz Show 1994, PG-13) |
|
| 100 |
Bowling for Columbine 2002, R) |
|
| 101 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 102 |
Latter Days 2003, R) |
|
| 103 |
Murder by Death 1976, PG) |
|
| 104 |
Gosford Park 2001, R) |
|
| 105 |
Amadeus 1984, PG) |
|
| 106 |
Aliens 1986, R) |
|
| 107 |
Toy Story 2 1999, G) |
|
| 108 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 109 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 110 |
Fargo 1996, R) |
|
| 111 |
The Gods Must Be Crazy 1981, PG) |
|
| 112 |
Office Space 1999, R) |
|
| 113 |
Wait Until Dark 1967, Unrated) |
|
| 114 |
Silent 2008, Unrated) |
|
| 115 |
Film Noir 2007, Unrated) |



















































































































