Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  syria86's Rating My Rating
1
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
This movie is so beautiful!
The actors, both Johnny Depp and Kate Winslet, are very good.
I love this film
2
Mystic River 2003,  R)
Mystic River
One of the best movies I have ever seen. A really great movie
3
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
I think this is the best S. Spielberg Movie
4
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
really good movie
5
The Wind That Shakes the Barley 2006,  PG-13)
The Wind That Shakes the Barley
Excellent movie. I think this is the best Irish movie I have ever seen.
6
Casanova 2005,  R)
7
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
8
The White Countess 2005,  PG-13)
9
The Green Mile 1999,  R)
10
The Butterfly Effect 2004,  R)
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
16
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
17
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
18
X-Men 2000,  PG-13)
19
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
20
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
21
The Matrix 1999,  R)
22
Minority Report 2002,  PG-13)
23
V for Vendetta 2006,  R)
24
Schindler's List 1993,  R)
25
25th Hour 2003,  R)
26
Sleeping Beauty 1959,  G)
27
The Fox and the Hound 1981,  G)
28
Ice Age 2002,  PG)
29
The Emperor's New Groove 2000,  G)
30
Finding Nemo 2003,  G)
31
Monsters, Inc. 2001,  G)
32
Lilo & Stitch 2003,  G)
33
Aladdin 1992,  G)
34
The Aristocats 1970,  G)
35
Beauty and the Beast 1991,  G)
36
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
37
Robin Hood 1973,  G)
38
The Prestige 2006,  PG-13)
39
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Not a bad movie at all. I think that Christian Bale is a perfect Batman.
40
Kung Fu Panda 2008,  PG)
41
Ratatouille 2007,  G)
42
WALL-E 2008,  G)
43
Star Trek 2009,  PG-13)
44
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
45
Inception 2010,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments