My Favorite Movies


  Sypeth's Rating My Rating
1
Do ma daan (Peking Opera Blues) 1986,  Unrated)
Do ma daan (Peking Opera Blues)
This movie contains just about every genre there is. Including amazing action choreography. All three leading ladies are great, Brigitte Lin is excellent as always.
2
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
Simply one of the greatest movies ever made. How can you not love Toshiro Mifune?
3
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
The Killer (Dip huet seung hung)
My personal favorite John Woo film. Every thing about this movie is excellent. The action is rivaled only by John Woo's other masterpieces. Chow Yun-Fat is the greatest.
4
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
Lat sau san taam (Hard-Boiled)
So close to being better than The Killer. This movie has the best action, ever, period. Chow Yun-Fat is awesome, Tony Leung Chiu-Wai almost steals the show from him though. Philip Kwok is awesome as always as well.
5
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
Amazing film. The second film in Chan Wook-Park's "Vengeance Trilogy." If you are a fan of David Fincher or Quentin Tarantino's works, you absolutely must see this. Choi Min-Sik is incredible.
6
Cheung fo (The Mission) 1999,  Unrated)
Cheung fo (The Mission)
Minimalist film-making at its best. All actors are great. The action is very precise and strategic.
7
Chungking Express 1994,  PG-13)
Chungking Express
Normally romance movies are not my thing, but this movie is so great I don't care.
8
Magnificent Butcher 1980,  PG-13)
Magnificent Butcher
One of Sammo's best starring roles. One of my all time favorite kung fu movies. Constant fights in this movie.
9
The Prodigal Son 1982,  R)
The Prodigal Son
One of the best kung fu movies ever. Yuen Biao is great as he always is, though the real star of this movie is Lam Ching-Ying.
10
Bullet in the Head (Die xue jie tou) 1990,  R)
Bullet in the Head (Die xue jie tou)
Another amazing John Woo film. Very different from his other films, but still full of his favorite themes. Simon Yam is the fucking man in this movie.
11
Warriors From the Magic Mountain (Zu Mountain: New Legend of the Zu Mountain Swordsmen) (Xin shu shan jian ke) 1983,  Unrated)
Warriors From the Magic Mountain (Zu Mountain: New Legend of the Zu Mountain Swordsmen) (Xin shu shan jian ke)
Amazing movie, the special effects may be cheesy as all hell by today's standards, but in HK at the time they were top of the line. Ignore the cheesy effects and enjoy the film for what it is.
12
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force)
One of Jackie's best. Some awesome fast and furious action and crazy stunts here. The finale is incredible.
13
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
A movie for those who love sick, twisted exploitation and black comedy films. Those that do not meet that criteria need not apply.
14
Du shen (God of Gamblers) 1989,  Unrated)
Du shen (God of Gamblers)
Great stuff, where else are you gonna see Chow Yun-Fat act like a child and a badass gambler in the same movie?
15
A Better Tomorrow 2010,  R)
A Better Tomorrow
The movie that jump started John Woo's Directing career, and turned Chow Yun-Fat into a super star. Still a great movie.
16
A Better Tomorrow II 1988,  Unrated)
A Better Tomorrow II
Not as good as the first. Movie sags a bit for the first half. The finale is pure action gold though.
17
City on Fire 1987,  R)
City on Fire
The movie that inspired Quentin Tarantino's Resevoir Dogs. The chemistry between Danny Lee and Chow Yun-Fat is great.
18
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance)
Another movie in the aptly named "Vengeance Trilogy." Showing yet again the Chan Wook-Park is one of the best film makers working today.
19
Jackie Chan's Project A ('A' gai wak) (Pirate Patrol) 1983,  PG-13)
Jackie Chan's Project A ('A' gai wak) (Pirate Patrol)
The first "three brothers" film, and one of the best movies from all three of them. Martial arts, pirates, and lots of physical comedy, classic stuff.
20
Once Upon a Time in China 1991,  R)
Once Upon a Time in China
The first in the series. Tsui Hark and Jet Li's take on Wong Fei Hung. Jet Li, as always, is fucking awesome.
21
Above the Law (Zhi fa xian feng) 1986,  Unrated)
Above the Law (Zhi fa xian feng)
Kind of Yuen Biao's Police Story. Quite bleak for a Hong Kong action flick. Some great action here though.
22
Wheels on Meals (Kuai can che) (Powerman) (Weapon X) 1984,  Unrated)
Wheels on Meals (Kuai can che) (Powerman) (Weapon X)
The second "three brothers" film. Not quite as good as Project A, still awesome though. Contains what many consider Jackie Chan's best on screen fight with Benny 'the jet' Urquidez.
23
Zhi fa xian feng (Righting Wrongs) 1986,  Unrated)
24
Zan xian sheng yu zhao qian hua (Warriors Two) 1979,  R)
25
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
26
Hero 2002,  PG-13)
27
Swordsman II ,  R)
28
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) 1992,  R)
29
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
30
My Lucky Stars (Fuk sing go jiu) (Winners & Sinners 2: My Lucky Stars) 1985,  PG-13)
31
Foo gwai lit che (Millionaire's Express) (Shanghai Express) (Wealthy Train) 1986,  PG-13)
32
Gui da gui (Close Encounters of the Spooky Kind)(Ghost Against Ghost) 1981,  R)
33
Dung fong tuk ying (Eastern Condors) 1986,  R)
34
Wing Chun 1994,  Unrated)
Wing Chun
Not the greatest martial arts flick in the world. But I love Michelle Yeoh, Yuen Woo-Ping shows why he is one of the best and most creative action choreographers ever.
35
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
36
Gou yeung yi sang(Dr. Lamb ) 1992,  Unrated)
37
Election (Hak se wui) 2005,  Unrated)
38
Triad Election (Hak se wui yi wo wai kwai) 2006,  Unrated)
39
Fong juk (Exiled) 2006,  R)
40
PTU (PTU - Police Tactical Unit) 2003,  R)
41
Yeshou xingjing (Beast Cops) 1998,  Unrated)
42
Tao xue wei long (Fight Back to School) 1991,  Unrated)
43
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
44
Kung Fu Hustle 2004,  R)
45
Memories of Murder (Salinui chueok) 2003,  Unrated)
46
The Host (Gwoemul) 2006,  R)
47
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot)
Not quite as good as Oldboy and Lady Vengeance, in my opinion. But still excellent, very depressing though.
48
The Quiet Family 1998,  Unrated)
49
My Young Auntie (Cheung booi) 1981,  Unrated)
50
The Bride With White Hair 1993,  Unrated)
51
Re-Animator 1985,  R)
52
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
53
Suicide Club 2002,  R)
54
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) 2003,  R)
55
Visitor Q (Bijitâ Q) 2001,  R)
Visitor Q (Bijitâ Q)
Really strange movie (no surprise from Takashi Miike). Seems to attempt to break every taboo in the book. Quite funny too.
56
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
57
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
58
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
59
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994,  R)
60
Versus 2000,  R)
61
Mr. Canton and Lady Rose (Ji ji) (Miracles) (Black Dragon) 1989,  PG-13)
62
Fireworks (Hana-bi) 1997,  R)
63
Lady Snowblood 2 - Love Song of Vengeance (Shura-yuki-hime: Urami Renga) 1974,  R)
64
Sien nui yau wan (A Chinese Ghost Story) 1987,  Unrated)
Sien nui yau wan (A Chinese Ghost Story)
Kind of the Chinese Evil Dead. Mixes wuxia and horror. Wu Ma is great as the Taoist master.
65
Mr. Vampire ,  PG-13)
66
Gaam yuk fung wan (Prison on Fire) 1987,  R)
Gaam yuk fung wan (Prison on Fire)
Ringo Lam's prison drama. Chow Yun-Fat and Tony Leung Ka-Fai both put in great performances.
67
Qun long xi feng (Pedicab Driver) 1989,  Unrated)
Qun long xi feng (Pedicab Driver)
One of Sammo's best. A must see for the fight between Sammo and Lau Kar-Leung. This movie seems more bipolar than even most other HK films with its constant switching between action, comedy, and melodrama.
68
Full Contact 1993,  R)
69
Once Upon a Time in China 2 1992,  R)
70
Daai cheung foo (Men Suddenly in Black) 2003,  Unrated)
71
Invincible Shaolin (Nan Shao Lin yu bei Shao Lin) 1978,  R)
72
Vital 2004,  R)
73
American Psycho 2000,  R)
74
Batman Begins 2005,  PG-13)
75
Save The Green Planet 2003,  Unrated)
76
A Clockwork Orange 1971,  R)
77
Azumi 2003,  Unrated)
78
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) 2005,  Unrated)
79
The Big Lebowski 1998,  R)
80
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
81
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
82
Duel to the Death 1982,  R)
83
The Heroic Trio (Dung fong saam hap) 1992,  R)
84
Executioners 1993,  Unrated)
85
Five Deadly Venoms 1978,  R)
86
JSA: Joint Security Area (Gongdong gyeongbi guyeok JSA) 2002,  Unrated)
87
Winners and Sinners (Qi mou miao ji: Wu fu xing) (Winners & Sinners: Five Lucky Stars) 1983,  PG-13)
88
Knockabout 1979,  PG-13)
89
Iron Monkey 1993,  PG-13)
90
Pulse (Kairo) 2001,  R)
91
The Silence of the Lambs 1991,  R)
92
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II)
Possibly Jackie Chan's best movie. Features some of the best choreography ever, and full of Jackie's trademark humor.
93
Dreadnaught 1981,  Unrated)
94
Gu huo zi 3: Zhi zhi shou zhe tian (Young and Dangerous 3) 1997,  Unrated)
95
Goo waak jai 2: Ji maang lung gwoh gong (Young and Dangerous 2) 1996,  Unrated)
96
Sheng zhe wei wang (Young and Dangerous Part 6) (Born to Be King) 2000,  Unrated)
97
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
98
Goldfinger 1964,  PG)
99
You Only Live Twice 1967,  PG)
100
Dr. No 1962,  PG)
101
Seven (Se7en) 1995,  R)
102
Fight Club 1999,  R)
103
Mallrats 1995,  R)
104
Dogma 1999,  R)
105
Zhong hua zhang fu (Heroes of the East) 1982,  R)
106
Dirty Ho (Lan tou He) 1979,  R)
107
Perfect Blue 1997,  R)
Perfect Blue
This movie will fuck with your head. Starts off a little slow, almost boring, but once it gets going it does not let up until the end. Almost what an anime directed by Hitchcock or David Lynch might be like.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments