My Favorite Movies


  synesthetique's Rating My Rating
1
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
2
Fight Club 1999,  R)
3
Snatch 2001,  R)
4
Pulp Fiction 1994,  R)
5
Interview with the Vampire 1994,  R)
6
Natural Born Killers 1994,  R)
7
Donnie Darko 2001,  R)
8
Girl, Interrupted 1999,  R)
9
Requiem for a Dream 2000,  R)
10
The Omen 1976,  R)
11
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
12
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
13
Léon (The Professional) 1994,  R)
14
The Devil's Rejects 2005,  R)
15
The Fifth Element 1997,  PG-13)
16
Sin City 2005,  R)
17
American History X 1998,  R)
18
Trainspotting 1996,  R)
19
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
20
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
21
The Secret Garden 1993,  PG)
22
Damien: Omen II 1978,  R)
23
Omen III: The Final Conflict 1981,  R)
24
American Psycho 2000,  R)
25
Elizabeth 1998,  R)
26
The Devil's Advocate 1997,  R)
27
Hannibal 2001,  R)
28
The Virgin Suicides 1999,  R)
29
Before Sunset 2004,  R)
30
The Godfather 1972,  R)
31
The Godfather, Part II 1974,  R)
32
The Godfather, Part III 1990,  R)
33
Mulholland Drive 2001,  R)
34
Seven (Se7en) 1995,  R)
35
Irreversible 2002,  Unrated)
36
Quills 2000,  R)
37
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
38
Vanilla Sky 2001,  R)
39
The Hours 2002,  PG-13)
40
Lost In Translation 2003,  R)
41
Secretary 2002,  R)
42
300 2007,  R)
43
Pan's Labyrinth 2006,  R)
44
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
45
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
46
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
47
Labyrinth 1986,  PG)
48
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
49
A Clockwork Orange 1971,  R)
50
Pi 1998,  R)
51
The Shining 1980,  R)
52
The Number 23 2007,  R)
53
Hackers 1995,  PG-13)
54
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990,  PG)
55
Amadeus 1984,  PG)
56
Queen Margot (La Reine Margot) 1994,  R)
57
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
58
Closer 2004,  R)
59
Der Blaue Engel (The Blue Angel) 1930,  Unrated)
60
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
61
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
62
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
63
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
64
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
65
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
66
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
67
V for Vendetta 2006,  R)
68
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
69
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
70
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
71
From Hell 2001,  R)
72
The Scarlet Letter 1995,  R)
73
Boxing Helena 1993,  R)
74
Immortal Beloved 1994,  R)
75
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
76
Original Sin 2001,  R)
77
Gia 1998,  R)
78
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
79
Little Women 1994,  PG)
80
Sweet November 2001,  PG-13)
81
The Matrix 1999,  R)
82
Constantine 2005,  R)
83
Running Scared 2005,  R)
84
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) 2003,  R)
85
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
86
21 Grams 2003,  R)
87
Beetlejuice 1988,  PG)
88
Cruel Intentions 1999,  R)
89
Walk the Line 2005,  PG-13)
90
Gone With the Wind 1939,  G)
91
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
92
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
93
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
94
High Fidelity 2000,  R)
95
Lucky Number Slevin 2006,  R)
96
Memento 2000,  R)
97
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
98
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
99
Secret Window 2004,  PG-13)
100
Sleepy Hollow 1999,  R)
101
Taxi Driver 1976,  R)
102
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
103
The Exorcist 1973,  R)
104
The Lost Boys 1987,  R)
105
The Piano Teacher (La Pianiste) 2001,  R)
106
The Silence of the Lambs 1991,  R)
107
Underworld 2003,  R)
108
Underworld: Evolution 2006,  R)
109
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
110
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
111
A Little Princess 1995,  G)
112
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
113
Love & Sex 2000,  R)
114
Waking Life 2001,  R)
115
The Big Lebowski 1998,  R)
116
Blow 2001,  R)
117
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
118
Elizabethtown 2005,  PG-13)
119
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
120
The Goonies 1985,  PG)
121
The Illusionist 2006,  PG-13)
122
The Ring 2002,  PG-13)
123
Be Kind Rewind 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments