Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  synchrostar90's Rating My Rating
1
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
2
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
3
A Cinderella Story 2004,  PG)
4
A Walk to Remember 2002,  PG)
5
Back to the Future 1985,  PG)
6
Back to the Future Part II 1989,  PG)
7
Back to the Future Part III 1990,  PG)
8
Batman Begins 2005,  PG-13)
9
Chocolat 2000,  PG-13)
10
Dreamgirls 2006,  PG-13)
11
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
12
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
13
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
14
Finding Neverland 2004,  PG)
15
Forrest Gump 1994,  PG-13)
16
Freedom Writers 2007,  PG-13)
17
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
18
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
19
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
21
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
22
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
23
Home Alone 1990,  PG)
24
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
25
Ice Princess 2005,  G)
26
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
27
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
28
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
29
Jurassic Park 1993,  PG-13)
30
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
31
Just My Luck 2006,  PG-13)
32
King Kong 2005,  PG-13)
33
Legally Blonde 2001,  PG-13)
34
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
35
Mean Girls 2004,  PG-13)
36
Meet the Parents 2000,  PG-13)
37
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
38
Men in Black 1997,  PG-13)
39
Men in Black II 2002,  PG-13)
40
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
41
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
42
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
43
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
44
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
45
Night at the Museum 2006,  PG)
46
Peter Pan 2003,  PG)
47
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
48
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
49
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
50
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
51
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
52
School of Rock 2003,  PG-13)
53
Shrek 2001,  PG)
54
Shrek 2 2004,  PG)
55
Spider-Man 2002,  PG-13)
56
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
57
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
58
Steel Magnolias 1989,  PG)
59
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
60
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
61
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
62
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
63
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
64
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
65
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
66
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
67
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
68
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
69
The Illusionist 2006,  PG-13)
70
The Italian Job 2003,  PG-13)
71
The Lake House 2006,  PG)
72
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
73
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
74
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
75
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
76
The Prestige 2006,  PG-13)
77
The Princess Diaries 2001,  G)
78
The Sound of Music 1965,  G)
79
The Waterboy 1998,  PG-13)
80
The Wizard of Oz 1939,  G)
81
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
82
Toy Story 1995,  G)
83
Toy Story 2 1999,  G)
84
Walk the Line 2005,  PG-13)
85
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments