My Favorite Movies


  synaptik's Rating My Rating
1
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
One of my favorite movies. I know it's cheesey, but that's what makes it so good. Allllriiiightythen.
2
Sin City 2005,  R)
Sin City
Fantaaaaaaaaastic. A comic book brought to live. Macabre for sure, but a great story.
3
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
LOVE IT. Seriously, love it. Could not have asked for a better sequel.
4
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
One of those sleeper movies you think you won't like, but is actually quite good. A psyhological thriller with an engaging plot.
5
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Easily one of the best movies ever.
6
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
Great action, decent plot, good casting, and even humor!
7
Driven 2001,  PG-13)
Driven
An action movie with a plot! Did not fare well at the box office, and I'm not sure why, but this movie really deserves to be watched.
8
Kiss of the Dragon 2001,  R)
Kiss of the Dragon
Wonderful. Great fighting scenes. Great story. Jet Li...yeah, not the best of actors, but that's forgivable when you see his moves.
9
The Sword in the Stone 1963,  G)
The Sword in the Stone
Fantastic in every way. Very funny.
10
All the President's Men 1976,  PG)
All the President's Men
A journalistic thriller. One of my nerdy obsessions.
11
The Insider 1999,  R)
The Insider
An engaging thriller. Another nerdy obsession of mine.
12
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
Fan-freaking-tastic!
13
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
This movie is full of win.
14
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Wow! What a fantastic addition to the Bond family. I wasn't excited about the new Bond guy at first, but man, he is awesome. Daniel Craig saved James Bond from the cheesy pile and made him cool again.
15
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
Gotta love Nora Ephron. Just quirky enough to be enjoyable. Supporting actors really contribute to humor.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments