My Favorite Movies


  sylversphynx's Rating My Rating
1
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Brilliant, beautiful, and poignant. Danny Elfman's haunting score blends perfectly with the film's stunning visuals.
2
Roman Holiday 1953,  Unrated)
3
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
4
The Time Machine 2002,  PG-13)
The Time Machine
This film is worth it for the score alone.
5
Sleuth 2007,  R)
Sleuth
Absolutely brilliant.
6
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
Neil Gaiman...
7
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004,  PG)
Sky Captain and the World of Tomorrow
Surreal and epic, a visually dazzling adventure on a grand scale. The film looks and feels like a forties science fiction/adventure comic book. This is one instance when the use of blue screen technology, rather than cheapening, enhances the overall quality of the film.
8
Drømmen (We Shall Overcome) 2005,  Unrated)
9
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Technical precision and impeccable timing combine to make a quick, clever film.
10
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
Surprisingly well done. Emma Thompson is brilliant, as usual. Dustin Hoffman is enjoyable, despite playing essentially the same role as he had in I Heart Huckabees. Full of clever dialogue, this film was much better than I expected it to be.
11
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
12
Spirited Away 2001,  PG)
13
Peter Pan 2003,  PG)
14
Millions 2004,  PG)
15
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
16
War of the Buttons 1994,  PG)
17
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
18
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
19
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
20
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari)
This is one of the most brilliant and influential films ever made. It is notable for its non-linear plot line, and the powerful aesthetic it derrives from its surreal formalist sets.
21
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Witty dialogue, beautiful scenery... What more could you ask for in a film? Well, perhaps a more original score (the same melody becomes rather tedious when repeated over and over), and a complete obliteration of those zoom/pan shots that work well in a BBC min-series, but do not belong in a feature film. Apart from these defects, the film was lovely. The acting was understandably superb. It was especially nice to see Talulah Riley again, in the part of Mary.
22
Invasion of the Body Snatchers 1956,  PG)
23
A Hard Day's Night 1964,  G)
24
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
25
The Darjeeling Limited 2007,  R)
26
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
27
Rushmore 1998,  R)
28
I Heart Huckabees 2004,  R)
29
Garden State 2004,  R)
30
Big Fish 2004,  PG-13)
31
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Tim Burton's unrivaled masterpiece, accompanied by the most beautiful score Danny Elfman has ever written.
32
The Princess Bride 1987,  PG)
33
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
As clever and irrepressable as its protagonist, this film blends elements of The Count of Monte Cristo and 1984 with dark predictions of the not so distant future. The story comments powerfully on the flaws of human nature and contemporary society, and it is lesson I sincerely hope will not soon be forgot.
34
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
35
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
Just another cheesy zombie movie right? Wrong. Although it does follow the formula, this film scores major points for the few things that it does to set it apart from the rest of its genre.
For BBC nerds like me, it is a treat to see former Doctor Christopher Eccelston appear in a supporting role. But the film's borrowed charm doesn't end there with the latest Time Lord. I was absolutely thrilled to discover that the soundtrack is almost exclusively comprised of East Hastings by Montréal's Godspeed You!Black Emperor.
36
A Life Less Ordinary 1997,  R)
A Life Less Ordinary
I like Danny Boyle, but I think he has it in for Ewan McGregor...
37
Local Hero 1983,  PG)
38
Fight Club 1999,  R)
39
Following 1998,  R)
Following
Dark, twisted and harrowing. A brilliant thriller that will leave you deeply disturbed.
40
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Delightfully random. Watch for the fake deleted scenes...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments