My Favorite Movies
| swirlgrrlele's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Warm Summer Rain 1989, R) |
|
| 2 |
Liquid Sky 1982, R) |
|
| 3 |
Donnie Darko 2001, R)
Does this correlate: The Saros cycle is an eclipse cycle with a period of about 18 years 11 days 8 hours (approximately 6585? days) that can be used to predict eclipses of the Sun and Moon. One Saros after an eclipse, the Sun, Earth, and Moon return to approximately the same relative geometry, and a nearly identical eclipse will occur. |
|
| 4 |
Party Monster 2003, R) |
|
| 5 |
Niagara, Niagara 1997, R) |
|
| 6 |
Bridge to Terabithia 2007, PG) |
|
| 7 |
Deep Red (Profondo rosso) 1975, R) |
|
| 8 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 9 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 10 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 11 |
Pump up the Volume 1990, R) |
|
| 12 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 13 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 14 |
Boat Trip 2003, R) |
|
| 15 |
Being John Malkovich 1999, R) |
|
| 16 |
Dazed and Confused 1993, R) |
|
| 17 |
Shag 1988, PG) |
|
| 18 |
Great Expectations 1998, R) |
|
| 19 |
StrangeLand 1998, R) |
|
| 20 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 21 |
MirrorMask 2005, PG) |
|
| 22 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 23 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 24 |
Blue Velvet 1986, R) |
























